Facebook Google+ Twitter

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział dymisję

Rewolucja w dwie godziny. Premier, zamiast lecieć do Chorwacji, wylatuje z rządu. Komitet Polityczny PiS rekomenduje na stanowisko Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego. Oficjalne powody odejścia Marcinkiewicza są nadal nieznane.

Fot. MWMEDIA

Paulina Nowicka była pierwsza spośród autorów www.wiadomości24.pl. To ona najszybciej przysłała nam zasłyszaną informację o zmianie premiera . A my ją uzupełnialiśmy.  

Komitet Polityczny PiS przyjął do wiadomości informację premiera Kazimierza Marcinkiewicza o jego zamiarze podania się do dymisji i jednogłośnie rekomenduje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów – głosi oficjalny komunikat Biura Prasowego PiS.
Poseł PiS, Tadeusz Cymański powiedział : "Premier nie został zmuszony do dymisji, sam podjął taką decyzję".

Co na to prezydent?

– Konstytucyjnie prezydent może dymisję przyjąć lub odrzucić, nie będę się wypowiadał, co zrobi - tak zapowiedź dymisji premiera Kazimierza Marcinkiewicza skomentował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński. Jak dodał, to jego jedyny komentarz. Zgodnie z art. 162 Konstytucji, prezydent w przypadku rezygnacji Prezesa Rady Ministrów, może odmówić przyjęcia dymisji pozostałych członków rządu.

Nie będzie odwołania od tej decyzji...

Sprawa wymiany premiera wydaje się już przesądzona. Adam Bielan, rzecznik prasowy PiS stwierdził, że "nie będzie odwołania od tej decyzji". Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz powiedział, że "jeśli prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecyduje się na objęcie funkcji premiera, to Kazimierz Marcinkiewicz w żaden sposób nie będzie stał temu na przeszkodzie".
– Premier uważa za naturalną sytuację, że lider zwycięskiego obozu politycznego może wziąć odpowiedzialność za rząd. Oficjalne stanowisko w tej sprawie zostanie sformułowane w sobotę, prawdopodobnie po posiedzeniu Rady Politycznej PiS – powiedział Ciesiołkiewicz.

Prezydent Lech Kaczyński i premier Jarosław Kaczyński? fot.AKPAW którą stronę pójdzie Marcinkiewicz?


Oficjalne powody odejścia Marcinkiewicza są nadal nieznane.
– Niewątpliwie zaletą premiera była jego otwartość na świat pozapisowski, co potwierdzały jego relacje ze światem mediów i biznesu – komentował w radiu Tok FM, publicysta Newsweek Polska Piotr Zaremba i dodał:
– Jarosław Kaczyński będzie bardziej radykalny.
Planowaną dymisją zaskoczony jest również Lech Wałęsa, który w wywiadzie dla TVN24 stwierdza " Marcinkiewicz był niezłym premierem w tych warunkach. Kaczyńscy zdestabilizują sytację"

A jak dalej potoczą się losy premiera? To z pewnością trudna sytuacja dla Marcinkiewicza, być może na Radzie Politycznj PiS padną oferty współpracy – mówi Piotr Zaremba. Ale jak zapewnił rzecznik prasowy PiS, Adam Bielan – "Marcinkiewicz jest lojalnym politykiem i zostanie w partii".

Sobotnia Rada Polityczna zajmie się zapowiedzią dymisji premiera – powiedział dziennikarzom wiceszef partii Adam Lipiński po zakończeniu posiedzenia Komitetu Politycznego PiS.
(PAP)

Czy to kara za spotkanie z Donaldem Tuskiem?

Relacja Grzegorza Wedlera
Relacja Tomasza Piekarskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Rządzić musi ten kto ma władzę a nie marionetka pamiętacie pana Buzka
też był animowany i co z tego wyszło?
Czyli dobrze się stanie że odpowiedzialność za kraj weźmie w swoje ręce
ten kto wladzę zdobył i z tego go wyborcy rozliczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cholera, a tak liczyłem się zawsze z opinią Urbana... A tym razem "słowo na de" - okazało się, że z Kaczyński Brothers to wcale nie tacy drobni kombinatorzy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.07.2006 23:41

ZAMIAST MARCINKIEWICZA POWINIEN ODEJŚĆ KACZYŃSKI JAROSŁAW i zniknąć nam wszystkim z oczu ! ! ! !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale Jarosław Kaczyński jest tak na prawdę oszustem, tak nie boję się użyć tego słowa, bo po ogłoszeniu kandydatury pana Marcinkiewicza na stanowiska premiera, 90% publicystów, politologów, a także zwykłych ludzi, mówiło, że jest to kandydat "na chwilę", a za jakiś czas i tak władzę przejmie Jarosław Kaczyński, który oczywiście stanowczo zaprzeczał. No i co?? jasne ze tak sie stalo, bo tak stać się musiało. A nam nie pozostaje nic innego jak pokazać co o tym sądzimy w wyborach samorządowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk miał rację, gdy twierdził, że premier mówił o swojej słabnącej pozycji. A ja myślę, że to nawet dobrze, że Jarosław Kaczyński weźmie na siebie wreszcie jakąś odpowiedzialność. Z drugiej strony, nie wiadomo na razie w jakim kierunku podąży jego polityka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To są przecież jaja :/ Jak nie lubie PIS-u to jeszcze jakoś się dało wytrzymać z Marcinkiewiczem, bo nie był taki zły, ale taki cyrk jak teraz sobie Kaczyński&Kaczyński urządzają to przecież przchodzi ludzkie pojęcie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

IV Rzeczpospolita według Kaczyńskich...przeciesz to się w głowie nie mieści, żeby dobrego premiera zmeniać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.