Premier League. Manchester City mistrzem! Arsenal trzeci!

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Creative Commons 3.0
Manchester City po niezwykle dramatycznym meczu 38. kolejki Premier League pokonał Queens Park Rangers 3:2 i został tegorocznym mistrzem Anglii. Dwie kluczowe dla losów tytułu bramki dla Citizens padły w doliczonym czasie gry. Arsenal Londyn pokonał na wyjeździe West Bromwich Albion i zagra w przyszłym sezonie w Champions League.

Przed ostatnią kolejką drużyna City miała tyle samo punktów co United, ale wyprzedzała rywali lepszym bilansem bramek. Podopieczni Roberta Manciniego w niedziele walczyli o tytuł, podczas gdy ekipa Queens Park Rangers grała o pozostanie w lidze.

Już w piątej minucie golkipera gości próbował zaskoczyć Yaya Toure. Piłkarze gospodarzy od pierwszych minut dominowali na Etihad Stadium, ale mieli trudności ze stwarzaniem klarownych sytuacji strzeleckich. W 25. minucie było groźnie pod bramką Joe Harta. Z rzutu wolnego strzelał Djibril Cisse, górą był jednak bramkarz reprezentacji Anglii. W 36. minucie Yaya Toure doznał kontuzji i jeszcze przed przerwą musiał opuścić boisko. Sześć minut przed zakończeniem pierwszej połowy, Manchester objął prowadzenie. Ładna wymiana piłki pomiędzy zawodnikami City, ostatecznie futbolówka trafiła do Zabalety, który pokonał Kenny'ego. Bramkarz QPR miał już piłkę na rękach, ale nie zdołał jej utrzymać.

Do przerwy "The Citizens" prowadzili 1:0 i wydawało się, że będą powiększać swoją przewagę. Tymczasem, ku zaskoczeniu kibiców gospodarzy, w 48. minucie londyńczycy doprowadzili do wyrównania. Lot piłki bardzo źle obliczył Joleon Lescott, do futbolówki dopadł Djibril Cisse, który mocnym strzałem w krótki róg pokonał Joe Harta. Zaledwie sześć minut później sytuacja QPR stała się dużo trudniejsza. Joey Barton bez piłki sfaulował rywala, za co obejrzał czerwoną kartkę. Chwilę później Barton jeszcze kopnął Aguero, a później długo nie chciał zejść z boiska.

Gospodarze osiągnęli jeszcze większą przewagę. W 61. minucie znakomitą interwencją popisał się Kenny. Parada bramkarza QPR z pewnością będzie kandydowała do interwencji sezonu. Pięć minut później kibice City zamarli z przerażenia. Bramkę dla gości zdobył Mackie, a gospodarzom pozostały 24 minuty do odwrócenia losów rywalizacji. W kolejnej akcji bliski doprowadzenia do wyrównania był Tevez. Po raz kolejny w pojedynku zwycięsko wyszedł jednak Kenny. Końcówka meczu została przedłużona o cztery minuty. W ekstra czasie piłkarze City wręcz bombardowali bramkę gości. Po kolejnym rzucie rożnym gola zdobył Edin Dżeko. A w czwartej minucie doliczonego czasu gry, Sergio Aguero zdobył zwycięską bramkę.

Natomiast Manchester United pokonał na wyjeździe Sunderland 1:0 i do 90. minuty meczu na Etihad Stadium to drużyna Aleksa Fergusona była mistrzem Anglii. Końcówka meczu The Citizens po bramkach Dżeko i Aguero spowodowała, że tytuł przypadł ostatecznie ekipie City.

Z kolei Arsenal z Wojciechem Szczęsnym w bramce pokonał na wyjeździe West Bromwich Albion i zajął trzecie miejsce premiowane bezpośrednim awansem do Ligi Mistrzów. O grę w fazie grupowej tych rozgrywek powalczy Tottenham. Drużyna Queens Park Rangers mimo porażki utrzymała się w Premier League. Z ligą pożegnały się drużyny Boltonu, Blackburn i Wolverhampton.

Manchester City - Queens Park Rangers 3:2 (1:0)
Bramki: Pablo Zabaleta 39, Edin Dżeko 90+2, Sergio Aguero 90+4 - Djibril Cisse 48, Jamie Mackie 66