Facebook Google+ Twitter

Premier na rybach. Grubych rybach

Premier Kazimierz Marcinkiewicz na najbliższym posiedzeniu Rady Politycznej PiS ma zostać wiceprezesem partii. Jego wizyta w Gdańsku może być początkiem przygotowań do miękkiego lądowania.

Kazimierz Marcinkiewicz w dniach 6 - 7 lipca przebywa w Gdańsku.
Próby dogadania się PiS - u z PO w Trójmieście, doprowadziły już do rezygnacji z wystawiania przez partię Kaczyńskiego, swojego kandydata na prezydenta Gdynii. PiS ma poprzeć i tak bezkonkurencyjnego (ponad 70% głosów w I turze 4 lata temu), obecnego prezydenta Wojciecha Szczurka.

Podobnie może być z prezydentami Sopotu i Gdańska - Jackiem Karnowskim i Pawłem Adamowiczem. Nie podoba się to lokalnym działaczom, jednak ich głos może się nie liczyć. W regionie ważniejszy jest Jacek Kurski, który z chęcią zrezygnuje z lokalnych zysków politycznych na rzecz bardziej wymiernych wpływów na największą spółkę w regionie - Lotos.
Bez ułożenia się z lokalnymi grupami interesów, symbolizowanymi przez polityków PO, nie da się tego zrobić. Temu też będzie służyć spotkanie premiera z prezesem Lotosu Pawłem Olechnowiczem   - kilkakrotnie już "prawie odwołanym" przez ministra skarbu. Olechnowicz może uważać się za zwycięzcę. Już samo spotkanie z premierem potwierdzi jego silną pozycję i niezatapialność.

Za rządów SLD, a szczególnie wiceminister skarbu Małgorzaty Ostrowskiej, Olechnowicz z otwartymi ramionami przyjmował do pracy ludzi związanych z lewicą.
Po zwycięstwie prawicy, pierwsze większe rekrutacje do Lotosu prowadzone były w Warszawie, nie jak wcześniej w Gdańsku. Jednak to nie wystarczyło i naciski na odwołanie szefa paliwowej spółki cały czas trwały. Doszło jednak do przełomu. Kilkunastu pracowników przedsiębiorstwa, zatrudnionych tam dzięki rekomendacji Ostrowskiej, zabrało się za robienie egzaminów na członków rad nadzorczych spółek państwowych. Może to oznaczać ich miękkie lądowanie w państwowej firmach. Na opuszczone w ten sposób stanowiska wejdą ludzie z nowego rozdania i nowego klucza.

Z jakiego klucza, o tym zdecyduje Olechnowicz z premierem. Dzień po powrocie z Gdańska, Kazimierz Marcinkiewicz najprawdopodobniej otrzyma nominację od Rady Politycznej PiS, na nowego wiceprezesa partii. Chodzi głównie o wzmocnienie wizerunku partii popularnym premierem przed wyborami samorządowymi. Jest też dodatkowe wytłumaczenie. Możliwe, że po wyborach nastąpi rekonstrukcja rządu. Premier odejdzie. Nowym zostanie ktoś bliższy braciom Kaczyńskim. Marcinkiewicz musi się z tym liczyć, i dopóki ma coś do powiedzenia, buduje dla swojego zaplecza silne podstawy ekonomiczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

witam co tak słabiutko jeden artykól pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrzej1111
  • andrzej1111
  • 09.07.2006 14:57

jeden dzień i już wnoski nieaktualne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.