Facebook Google+ Twitter

Premier proponuje zmiany w Konstytucji

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-11-21 15:21

Donald Tusk wyszedł z pomysłem zmian w Konstytucji. Chodzi o wzmocnienie pozycji premiera kosztem prezydenta i zmianę ordynacji wyborczej - czytamy w Gazeta.pl.

 / Fot. Tomasz Gzell PAPGazeta przytacza słowa premiera: "Proponujemy, żeby tak zmienić Konstytucję, żeby pełna władza wykonawcza oparła się na gabinecie popieranym przez większość parlamentarną". Tusk chce ograniczyć władzę prezydenta, który byłby wybierany przez Zgromadzenie Narodowe, a nie w wyborach powszechnych.

Nowe zmiany miałyby również dotyczyć zmniejszenia parlamentu i zmiany ordynacji wyborczej na mieszaną: proporcjonalno-większościową. Premier stwierdził, że na początek można wybrać zmniejszony Senat w systemie jednomandatowych okręgów wyborczych o ordynacji większościowej. Donald Tusk chciałby, żeby przyszłoroczne wybory prezydenckie zostały przeprowadzone już wg nowej ordynacji wyborczej.

Premier uważa, że bez tych poprawek w Polsce cały czas będzie miał miejsce konflikt polityczny między prezydentem a rządem. Donald Tusk zaznacza, że może to zagrażać rozwojowi gospodarczemu i cywilizacyjnemu Polski - podaje Gazeta.pl.

Źródło: http://www.gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.11.2009 13:08

Nie od dzisiaj wiadomo, że obecna konstytucja była pisana pod Kwaśniewskiego i stąd teraz są cyrki. Jest nieprecyzyjna a interpretacja zależy od punktu widzenia :|

Komentarz został ukrytyrozwiń

Demokracja polega na demokratycznym wyborze czyli ; referenda , okregi jednomandatowe i ordynacja wiekszościowa i wybory powszechne prezydenta RP , kadencyjność funkcji publicznych - przecież to najprostrze rozwiązanie , jasne i przejrzyste
co do Prezydenta RP - powinna być taka taka osoba - dla ostudzenia co niektórych , gdyż jedna partia nie ma nigdy patentu na wszystkie bolączki obywateli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie ten pomysł bardzo zaskoczył. Nie po to walczyliśmy o demokracje, żeby teraz politycy wybierali siebie nawzajem bez prawa głosu obywateli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zagranie "pod publiczkę" nic poza tym.
JOW i do Sejmu i Senatu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sławo takie argumenty, iż jest to "szoł premiera" będą zawsze. Podobnie byłoby, gdyby zaproponował to prezydent. Podział polityczny obywateli naszego kraju nie pozwala nam często na racjonalne myślenie. Jeśli ktoś z "prawa" zaproponuje coś inteligentnego to od razu ci z "lewa" powiedzą, że jest złe bo tylko "lewa" może myśleć inteligentnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polsce najbardziej potrzeba zmiany ordynacji do Sejmu i wprowadzenia 460 jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). Tymczasem posłowie zignorowali samorządowców, którzy przyjechali z całej Polski do Pałacu Kultury i Nauki dyskutować o jednomandatowych okręgach wyborczych i nie wzięli udziału w dyskusji, na której zapowiadali swój udział. Zignorowali samorządowców, dlaczego mieliby nie ignorować wyborców!?

Więcej na blogu prof. Przystawy:
http://www.jerzyprzystawa.salon24.pl/139144,zreformowac-savoir-vivre

Na próżno szukałem jakiejkolwiek wzmianki w mediach na ten temat,
właściwie nigdzie poza stronami związanymi z JOW nie można znaleźć
informacji o tym zdarzeniu. Gdyby w Wielkiej Brytanii w warunkach ich
jednomandatowego systemu wyborczego jakiś poseł tak się zachował, nie
byłby kandydatem partii w następnych wyborach, musiałby startować jako
niezależny i zdać się na własne siły. Tymczasem "nasi" posłowie: Czesław
Mroczek (PO), Bogusław Kowalski (PiS) czy Janusz Piechociński (PSL)
wcale się tego nie wstydzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

System kanclerski funkcjonuje w Niemczech. Z tego co wiem, to Niemcy są najpotężniejszą gospodarką UE. To jest jeden z niewielu dobrych pomysłów tego rządu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważniejszy od Senatu jest Sejm, a tymczasem w przypadku Sejmu Tusk mówi tylko o ordynacji mieszanej (nie czystej jednomandatowej, jak proponuje do Senatu). Mam pewne wątpliwości co do szczerości intencji, sam pisałem w w24 jak przedstawiciele PO zignorowali kilka miesięcy temu marsz na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych, o którym dobrze wiedzieli:

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko, że Tomku nasz model, w którym prezydent de facto ma władzę psucia jedynie, nie jest zbyt dobry. Nie oznacza to, że popieram pomysł premiera, niemniej należy mocno zastanowić się nad tym jakie kompetencje powinien mieć prezydent/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuchałem relacji ze zdumieniem. Bo chyba bardziej cenię prawo niż nieustannie grzebiących przy nim polityków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.