Facebook Google+ Twitter

Premier spotka się z liderami partii opozycyjnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-11 13:17

Tematem rozmów ma być walka ze skutkami kryzysu gospodarczego. Do tej pory PiS i SLD krytykowały politykę gospodarczą rządu. PiS uważa, że zamiast ograniczać wydatki należy skupić się na wykorzystaniu środków unijnych i napędzać gospodarkę inwestycjami publicznymi. Lewica proponuje między innymi podniesienie podatków dla najlepiej zarabiających.

Poseł PO Waldy Dzikowski uważa, że w trudnej sytuacji należy rozważyć wszystkie propozycje, ale lepiej nie podwyższać podatków ani nie powiększać deficytu budżetowego. Zwrócił uwagę, że działania polskiego rządu są doceniane za granicą. Rząd brytyjski stwierdził niedawno, że Polska jest najlepiej przygotowana wśród państw europejskich do przejścia przez kryzys.

Zdaniem eurodeputowanego PiS Adama Bielana to co robi polski rząd jest za granicą krytykowane. Poseł powołał się na oceny "Die Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Rzecznik partii uważa jednak za najważniejsze, że rząd dostrzegł potrzebę ostrych działań antykryzysowych i chce rozmawiać z opozycją. Zapewnił, że PiS poprze wszystkie rozwiązania, które zwiększyłyby inwestycje, przyspieszyły wykorzystanie środków unijnych i rozwiązały problem opcji walutowych.

SLD oczekuje, że premier przedstawi własne propozycje przeciwdziałania skutkom kryzysu, ale ma też swoje pomysły na zasilenie budżetu państwa. Szef klubu parlamentarnego Lewicy Wojciech Olejniczak uważa, że trzeba podwyższyć składki i podatki. Jego zdaniem, należy przywrócić wyższą stawkę podatkową dla najlepiej zarabiających - 40 procent i podwyższyć składki emerytalno-rentowe.
To pozwoli zebrać pieniądze w budżecie, które można wydać na najbardziej potrzebujących poprzez podwyższenie jakości i powszechności usług publicznych takich jak przedszkola, edukacja czy służba zdrowia.

O godzinie 17 jako pierwsi spotkają się z premierem liderzy SLD. Po godzinie zjawi się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na 19 zaplanowano wizytę przedstawicieli "Porozumienia dla Przyszłości", do którego należą SDPL, Partia Demokratyczna i Zieloni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.