Facebook Google+ Twitter

Premier Tajlandii została usunięta ze stanowiska

Yingluck Shinawatra została uznana za winną nadużycia władzy i tym samym naruszenia ustawy zasadniczej. Decyzją Trybunału Konstytucyjnego została usunięta ze stanowiska.

 / Fot. PAP/EPA/NARONG SANGNAKPrezes trybunału Charoon Intachan poinformował, że "Premier Yingluck nie może dłużej sprawować urzędu. Sędziowie jednomyślnie orzekli, że Yingluck nadużyła swego stanowiska" - donosi PAP.

Oskarżenie o nadużycie, którego dopuściła się premier, dotyczyło przeniesienia szefa rady bezpieczeństwa narodowego Thawila Pliensri na inne stanowisko. Decyzję o przeniesieniu, Yingluck podjęła po dojściu do władzy w 2011 r. Zdaniem trybunału, posunięcie to było korzystne dla samej premier. Jednocześnie, było nielegalne i naruszające konstytucję. Jak zaznaczył Intachan, przeniesienie funkcjonariusza ze stanowiska nie leżało w interesie państwa.

Nie tylko Yingluck została usunięta ze stanowiska. Za współwinnych uznanych zostało również dziewięciu ministrów, którzy również stracili swoje posady.

We wczorajszym wystąpieniu, premier zapewniała, że jest niewinna, a także, że nie kierowała się żadnymi korzyściami dokonując zmian personalnych.

Skargę wniosła grupa senatorów z opozycji, którzy już w lutym ubiegłego roku odnieśli zwycięstwo, gdy sąd orzekł przywrócenie Thawila Pliensri na dawne stanowisko.

Od listopada 2013 r. w Tajlandii trwają protesty przeciw rządom Yingluck. Dotychczasową premier na stanowisku szefa rządu zastąpił minister handlu Niwattumrong Boonsongpaisan.

Zwolennicy byłej premier zapowiedzieli protesty na 10 maja.

PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.