Facebook Google+ Twitter

Premier Tusk na pogrzebie kpt. Ambrozińskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-18 14:44

Premier Donald Tusk oddał hołd ł zmarłemu w Afganistanie kapitanowi Danielowi Ambrozińskiemu. "Wszyscy chylą przed Tobą czoła" - mówił o polskim żołnierzu szef rządu na pogrzebie w Jarocinie.

Rodzina, najbliżsi koledzy z jednostki i przedstawiciele władz państwowych żegnają kapitana na cmentarzu komunalnym. 32-letni Daniel Ambroziński zginął 10 sierpnia w Afganistanie w zasadzce zastawionej przez talibów.

"Chcielibyśmy abyś wiedział, że dzisiaj w wielu polskich domach Polacy myślą o tym co zrobiłeś i o tym jak zginąłeś" - powiedział szef rządu nad trumną żołnierza. "Ciepłe serdeczne myśli krążą przede wszystkim wokół Twoich najbliższych" - dodał.

"Żegna Ciebie - bohatera - cała ojczyzna. Panie kapitanie wszyscy Polacy chylą nisko czoło - przed Tobą, Twoją śmiercią. Zaczynasz swoją ostatnią misję. Żegnaj - będziemy pamiętać" - powiedział na zakończenie premier Tusk.

Na uroczystości pogrzebowe obok premiera i ministra obrony narodowej Bogdana Klicha przyjechał też szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło. Szef BBN odczytał list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Chylę czoła przed jego wyjątkową ofiarnością i odwagą" - napisał prezydent.

Wcześniej w kościele oo. Franciszkanów biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski odprawił mszę pogrzebową za polskiego oficera. "Służba nie wybiera ryzyka, ale trzeba się z tym ryzykiem liczyć" - mówił. "Służba wymaga ofiary" - dodał.

Generał Płoski przypomniał drogę życiową Daniela Ambrozińskiego. "Trzeba umieć przyjąć tą śmierć. Trzeba pamiętać, że nie idziemy w ciemność. Są tam nasi bliscy. Nie rozpaczajmy do końca" - mówił generał Płoski. Biskup dodał, że Daniel Ambroziński poniósł śmierć męczeńską.

Ambroziński pośmiertnie otrzymał awans na stopień kapitana oraz odznaczenia - Krzyż Afganistanu oraz Krzyż Komandorski Orderu Wojskowego.

Przy trumnie z ciałem wartę pełnili żołnierze z Leźnicy Wielkiej - macierzystej jednostki poległego żołnierza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mały błąd jest w zajawce;p

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.08.2009 15:17

Piękne słówka z ust PR-emiera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.