Facebook Google+ Twitter

Premier Tusk: To koniec awantury trotylowej. Nie było wybuchu

"Dzisiaj kończy się awantura trotylowa. Awantura, która dała pretekst wielu politykom do formułowania najcięższych oskarżeń, kończy się jednoznacznym komunikatem prokuratury" - powiedział Donald Tusk, w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli.

 / Fot. Wikimedia CommonsPo trzyletniej szarpaninie i mocnych oskarżeniach polityków PiS, nakręcanych teoriami spiskowymi posła Antoniego Macierewicza, upadła najgłówniejsza i najgłośniejsza teza o zamachu na samolot Tu-154M prezydenta Kaczyńskiego i wybuchach na jego pokładzie w 2010 roku, pod Smoleńskiem. Wydany dziś (27 czerwca 2013) przez Naczelną Prokuraturę Wojskową komunikat mówi jasno i konkretnie, że biegli "nie stwierdzili pozostałości materiałów wybuchowych na elementach wraku Tu-154M". Oznacza to "koniec awantury trotylowej" i smutnej zabawy poważnych ludzi ze śmiercią tych, którzy tragicznie zginęli w katastrofie lotniczej i tragedią ich rodzin.

Zobacz zdjęcie - "Nie było żadnego wybuchu, był wybuch niechęci i agresji" (AFP) - interia.pl - koniec awantury trotylowej.

W podobnym duchu wypowiedział się premier Donald Tusk, podkreślając, że komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej (NPW) informuje, iż eksperci nie stwierdzili pozostałości materiałów wybuchowych na żadnym z elementów wraku Tu-154M, o czym donosi portal interia.pl.

Jak należy rozumieć, po długiej wojnie propagandowej i atakach oskarżycielskich ze strony PiS, kończy się etap zażartej walki polityków na teorie o zamachu i wielkiej, trwającej nieustannie wiele miesięcy, "awantury trotylowej". Przegrał z kretesem autor oskarżeń rzucanych pod adresem rządu i prezydenta RP o źle przygotowanej podróży lotniczej prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ekipy 96 parlamentarzystów do Katynia.

Przegrał także były obrońca interesów Jarosława Kaczyńskiego, po śmierci brata i bratowej, mecenas Rafał Rogalski – autor teorii o mgle w lesie smoleńskim, a potem oskarżyciel posła Macierewicza w mediach, o publiczne głoszenie nieprawdy na temat zamachu, na co nie ma "jakichkolwiek dowodów". Mecenas Rogalski, mówiąc: "mam przekonanie, że do zamachu nie doszło", a Macierewicz manipuluje PiS-em i ośmiesza śledztwo smoleńskie, narobił sobie tymi ocenami niemało kłopotów. Krytykował i pisał o Antonim Macierewiczu, że za smoleńskie nieprawdy – to są Tworki i schizofrenia? W końcu stanął pod zarzutem złamania tajemnicy adwokackiej? Obecnie w tej sprawie jest postępowanie wobec mecenasa – doktoranta prawa.

Zobacz zdjęcie - Rafał Rogalski /RMF) - Rogalski - Macierewicz manipuluje.

Po komunikacie Naczelnej Prokuratury Wojskowej część członków niektórych rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, nie daje wiary w słowa, które przedstawili dziś w sprawozdaniu z badania próbek z wraku samolotu i miejsca katastrofy w Smoleńsku. Nie dają wiary, bo komunikat stwierdza, że nie znaleziono w nich obecności materiałów wybuchowych.

"Dzisiaj kończy się awantura trotylowa. Awantura, która dała pretekst wielu politykom do formułowania najcięższych oskarżeń, kończy się jednoznacznym komunikatem prokuratury" - powiedział Donald Tusk w trakcie czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Brukseli, gdzie przebywa na szczycie UE.

Czytaj: Rodziny smoleńskie dla RMF FM: „Kompletny bezsens”, „Bełkot” - Tusk - to koniec awantury.

Premier Tusk dodał, że "nie było żadnego wybuchu, był wybuch niechęci i agresji, wybuch ciężkich oskarżeń pod adresem, m.in. polskiego rządu".

Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, płk Ireneusz Szeląg, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, podkreślił, że ze sprawozdania biegłych wynika, iż w próbkach z wraku i miejsca wypadku, nie stwierdzono "obecności pozostałości materiałów wybuchowych, lub produktów ich degradacji".

Próbki pobrane przez specjalistów, z wraku Tu-154M i miejsca wypadku w lesie smoleńskim, trafiły do Polski w grudniu 2012 roku, a ich badanie prowadziło Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Zbadano 258 próbek, z tego 124 próbki gleby z miejsca katastrofy i 134 próbki z wraku samolotu. Jak podkreślił szef WPO, biegli nie mają wątpliwości, że pobrane próbki z Rosji przekazano nienaruszone.

Sprawa śladów trotylu i nitrogliceryny na wraku samolotu stała się szczególnie głośna, gdy napisała o tym w październiku 2012 roku "Rzeczpospolita", w artykule Cezarego Gmyza. Gazeta akcentowała wówczas, że śledczy znaleźli na wraku ślady tych dwóch substancji wybuchowych. Miało to wspierać teorię posła Macierewicza o wybuchach na pokładzie samolotu w trakcie lądowania w Smoleńsku. Prokuratura wojskowa wskazywała jednak, że wyświetlenie się napisu TNT, na detektorze używanym przez ekspertów w trakcie pobierania próbek z wraku, "nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu".

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Panie Kamiński, czy dla Pana powiedzieć "dość" to jest to samo, co rozjechać czołgami, nie słyszał Pan o cywilizowanych metodach?
Nic Pan nie wie ani o moich rodzicach, ani o mojej krwi, więc proszę sobie darować te histeryczne i z sufitu wzięte uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rudnicka - rozjechać całe to towarzystwo z Krakowskiego Przedmieścia czołgami jak uczyniono na placu Niebiańskiego Spokoju i sprawa załatwiona, spokój i cisza.

Płynie w Pani żyłach prawdziwa ub-cka krew , Czy to odziedziczone po rodzicach czy może gorliwie wypełnia Pani powierzone obowiązki zawodowe ?

Mam dobrą wiadomość dla Pani.
Policja rozważa zakup pojazdów opancerzonych – Rosomak.
Dobrze sprawdziły się one w Afganistanie, mają wysoko umieszczone okienko kierowcy. Dzięki temu unika się nieprzyjemnego widoku zabrudzonej na czerwono szybki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ustalenia Naczelnej Prokuratury Wojskowej w przedmiotowej sprawie nie są warte papieru, na którym zostały spisane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No niestety..z tego że dziś premier mówi:"dość", nic nie wynika.

Powinien powiedzieć "dość" kiedy zaczęły się szopki pod Pałacem Prezydenckim, afery z krzyżem, procesje, itp. Przez 3 długie lata dawał się rozwijać oszołom. Teraz jego "dość" jest żałosne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerzy Konopka
Wczoraj 17:55
Polacy dali łupnia sowieckim bandytom w 1920 r Stalin w odwecie zamordował strzałem w głowę ponad 20 000 Polaków.
Śp. Lech Kaczyński pokazał światu że nie obawia się Putina choć inni trzęsą gaciami. W Gruzji mit wielkiego Putina upadł.Ja widzę analogie w przypadku obydwu zdarzeń.


Nie Stalin tylko władze radzieckie i nie w odwecie tylko żeby zlikwidować polską inteligencję. To kalkulacja, a nie zemsta.
Zamach na polski samolot nikomu się nie kalkulował. Zwłaszcza zamach na lotnisku w Smoleńsku. Jakby ktoś chciał ten samolot wysadzić, to by to zrobił w powietrzu nad Polską, a wszelkie ślady prowadziły by do Czeczenów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Robert Kamiński
"Znane są zdjęcia na których ludzie służb lub wojska rozbiją młotami szyby ,kadłub samolotu"

Czy to zdanie zadaje kłam ustaleniom NPW, o których jest artykuł?
Czy prowadzone we Francji przez dziesięć lat śledztwo dot. katastrofy Concorde to też "kwestia cen paliw"?... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś Panie Konopka liczy się gospodarka.
Nie zapominajmy że Putin dysponuje rozległą agenturą wpływu. Bez niej byłby nikim.
Jest ona hojnie opłacana właśnie z nadwyżek ze sprzedaży rosyjskich surowców energetycznych. W interesie tej agentury jest aby ceny były jak największe, to oczywiste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy dali łupnia sowieckim bandytom w 1920 r Stalin w odwecie zamordował strzałem w głowę ponad 20 000 Polaków.
Śp. Lech Kaczyński pokazał światu że nie obawia się Putina choć inni trzęsą gaciami. W Gruzji mit wielkiego Putina upadł.Ja widzę analogie w przypadku obydwu zdarzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odpowiedz mi Pan czy lubisz kupować paliwo w możliwie najdrożej ?
Czy jest to w interesie państwa?

Oczywiście im droższe paliwa tym więcej pieniędzy z VAT-u w budżecie.
Ale czy jest to powód zadowolenia ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dziś niczym feniks odradza się w sile z popiołów. Kompletny idiotyzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.