Facebook Google+ Twitter

Premier Wlk. Brytanii z wizytą w Afganistanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-13 10:43

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown przyleciał z niezapowiedzianą wizytą do Afganistanu. Spotkał się w Kandaharze z prezydentem tego kraju Hamidem Karzajem.

W rozmowie z dziennikarzami brytyjski premier wyraził opinię, że najbliższe miesiące zaważą na przyszłości Afganistanu. "Musimy pokazać naszą determinację w walce z talibami, ale także dążyć do tego, by afgański rząd odgrywał większą rolę w tworzeniu zrębów silnego państwa" - powiedział Gordon Brown.

W tym roku w Afganistanie zginęło stu brytyjskich żołnierzy - najwięcej od rozpoczęcia interwencji NATO w tym kraju 8 lat temu. Opinia publiczna w Wielkiej Brytanii jest coraz bardziej krytyczna wobec afgańskiej misji i coraz głośniej domaga się wycofania brytyjskich żołnierzy.

Brytyjski kontyngent w Afganistanie liczy 9,5 tysiąca wojskowych i jest drugim co do wielkości po amerykańskim.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział dwa tygodnie temu wysłanie do tego kraju dodatkowych 30 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Mają się oni zająć między innymi intensywnym szkoleniem sił afgańskich - tak aby były one w stanie przejąć odpowiedzialność za kraj. Zgodnie z planem Obamy, wojska NATO mógłby zacząć wycofywać się z Afganistanu w połowie 2011 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.