Facebook Google+ Twitter

Premier zapowiada zmianę warty w ministerstwach

Dość niespodziewanie premier Donald Tusk ogłosił, że w najbliższych dniach planuje przeprowadzić aktualizację swoich ministrów. Kto jest na liście do odstrzału i kogo można się pozbyć?

Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM / Fot. Fot. Maciej Śmiarowski/KPRMZacznijmy od tego, że kilka ministerstw jest traktowane jako klątwa i zmora, z którymi nikt sobie nie poradzi bez spektakularnych wpadek. Chodzi o zdrowie i infrastrukturę. Na jednym z "posiedzeń rządu" Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju sugerował, że najlepszym rozwiązaniem byłoby oddanie tych teczek opozycji, niech ona się martwi.

Spójrzmy zatem kto stoi na czele naszych ministerstw.

Elżbieta Bieńkowska. Tu ruch raczej w górę, w ramach zasług w bitwie o miliardy w Brukseli.

Jacek Cichocki. MSW jest tzw. resortem siłowym, przez co również delikatnym i odpowiedzialnym. Brak nazwiska Jacka Cichockiego na pierwszych stron gazet jest dobrym znakiem, jeśli nic nie mówią, znaczy nie mają o czym, a chwalić z zasady nie będą.

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. Wydaje się, że to najpoważniejszy rywal Donalda Tuska w Platformie Obywatelskiej, a jednocześnie ważny element składowy całego ugrupowania. Minister Gowin reprezentujący frakcję konserwatystów ma w partii wielu zwolenników którzy są gotowi do poparcia ministra sprawiedliwości na każdym kroku. Sam minister deklaruje, że nie dąży do przejęcia władzy w PO.

Joanna Mucha, minister sportu i turystyki. „Weteranka odwołań” można chyba powiedzieć. Głosy mówiące o niekompetencji minister Muchy pojawiły się już na początku tj. w 2011 roku. Zawsze broniona przez kolegów z partii, Donald Tusk nie przyjął jej dymisji po „basenie narodowym” w październiku 2012 roku.

Władysław Kosiniak Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Minister PSL, a do zrzucenia z siodła ludowców potrzebne jest trzęsienie ziemi, a takiego ostatnimi czasy brak.

Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Ministerstwo męczarni jak już wcześniej wspomniałem. Ze względu na duży strumień pieniędzy płynący na infrastrukturę istnieje możliwość częstej korupcji czego dowodzą ostatnie wydarzenia związane z wykryciem zmowy cenowej przy budowaniu autostrad.

Mikołaj Budzanowski, minister Skarbu Państwa. Kariera urzędnicza wyniosła go na stanowisko ministra gdzie zastąpił Aleksandra Grada który to nie został powołany do II rządu Donalda Tuska. W kontekście ostatnich wydarzeń związanych z fatalną sytuacją finansową PLL Lot nad ministrem gromadzą się czarne chmury.

Janusz Piechociński, minister gospodarki. Lider PSL, nie do ruszenia.

Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej. Swojego czasu krytykowana za wypowiedź odnośnie gimnazjów i Amber Gold – „w Amber Gold uwierzyli ci, którzy nie kończyli gimnazjum”. Krytykowana również za nieprawidłowości przy wprowadzaniu e-podręczników do szkół.

Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Kolejny resort siłowy, trwa na stanowisku od czasu odwołania Bogdana Klicha w sierpniu 2011 roku. Dawny współpracownik Pawła Piskorskiego miał uspokoić nastroje po dymisji swojego poprzednika, któremu zarzucano niekompetencje przy śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej, został na dłużej. W przypadku MONu trudno nie wspomnieć o kilku przykrych sprawach. Podejrzane przetargi na broń dla żołnierzy w Afganistanie wygrywane przez firmy nie mające doświadczenia, była również sprawa „Gawrona” – super nowoczesnego okrętu dla Marynarki Wojennej. Co prawda trudno obwiniać samego ministra o te sprawy, ale działo się to w jego resorcie, a to nie dodaje punktów sondażowych.

Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Minister Kudrycka utrzymuje się na swoim stanowisku już bardzo długo, od początków rządów PO czyli roku 2007. Na swoim koncie brak afer, a to już coś biorąc pod uwagę czas spędzony w ministerstwie.

Jacek Rostowski, minister finansów. Tej postaci przedstawiać nie trzeba, przez niektórych porównywany już do postaci Mr. Burns z kreskówki The Simpsons, autor niepopularnych decyzji mających jednak zafundować zastrzyk złotówek do krajowego budżetu. Krytykowany po aferze Amber Gold.

Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia. Stojąc na czele ministerstwa odpowiedzialnego za zdrowie Polaków wystarczy jeden fałszywy ruch aby polecieć w dół. A tych wpadek w Ministerstwie Zdrowia nie brakuje.

Marcin Korolec, minister środowiska. Brak afer na koncie, brak również powodu do odwołania.

Stanisław Kalemba, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Polskie Stronnictwo Ludowe, a koalicjantów nie można odwołać just like that.

Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Mocna pozycja w Platformie Obywatelskiej, jest jedną z twarzy partii, choć korzeniami sięga do Prawa i Sprawiedliwości. Ostatnia plotka głosi, że razem z Romanem Giertychem i Michałem Kamińskim miałby założyć nową partię.

Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Kolejny minister dzierżący władzę w ministerstwie od początków rządów PO. Przeciwników zyskał przy okazji sprawy ACTA, to jego resort był odpowiedzialny za brak konsultacji społecznych.

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Drugi z ministrów Donalda Tuska który przyjął na siebie odpowiedzialność za zamieszanie związane z próbą wprowadzenia ACTA. Oddał się do dyspozycji premiera i był gotowy odejść ze stanowiska.

Tomasz Arabski, minister. Członek Rady Ministrów, Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, szef kancelarii premiera. To jedyne pewne odejście. Premier Donald Tusk zapowiedział, że Arabski zostanie ambasadorem Polski w Hiszpanii.

Kto zostanie, a kto nie? To już jest tajemnica Donalda Tuska, my możemy się natomiast pobawić w przewidywanie bazując na dostępnych informacjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

E tam ,zmiana warty w Pislandii by się przydała . Cała klasa się z niego brechta !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt nie zostanie odwołany .....odejdą na własną prośbę !

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.02.2013 14:57

Jeśli odwoła "mało ważnych" to ośmieszy sam siebie, bo zapowiadał ostre cięcia, a wczoraj lub dziś Piechociński u Rymanowskiego zapowiedział z ironicznym uśmieszkiem, że premier wszystkich zadziwi. Budzanowski to mało znany minister. Ścięcie jego zamiast Arłukowicza i Gowina będzie kpiną z prezesa rady ministrów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też jestem zdania że Gowin nie zostanie odwołany, nie wiadomo jakby zareagowało jego zaplecze. Mogłoby to się skończyć jeszcze większym podziałem w Platformie, a może i doprowadzić do kryzysu. Ale kwestia chyba już jawnego niezgadzania się z premierem nie pozostanie bez konsekwencji, może w najbliższym czasie będziemy świadkami marginalizacji Jarosława Gowina w PO. Nie jestem przekonany co do dymisji minister sportu. Wszyscy chcą aby odeszła, wszyscy narzekają i punktują brak kompetencji. Ale jeśli premier odwoła Muchę to przyzna się tym samym do błędu, a opozycja krzyknie że miała rację. Tylko co w takim razie będzie to za rekonstrukcja? Odwołać "mało ważnych" ministrów, ale tak żeby nie wyszło że ugięto się przed opozycją. Dobrze dla partii, gorzej dla państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.02.2013 13:13

Polecam artykuł z "Newsweeka" z tego tygodnia, podsumowanie dotychczasowych zapowiedzi rekonstrukcji rządowych. Kilka zapowiadanych, nic z nich nie wychodziło. Premier jedzie na fali "sukcesu" budżetu. Może wylecieć Mucha lub Budzanowski, ale nie Gowin, który już się zabezpiecza, udzielając takiego wywiadu: http://natemat.pl/50849,jaroslaw-gowin-chce-zaostrzyc-prawo-o-odbieraniu-dzieci-rodzicom-ogromnie-mnie-to-niepokoi

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Kacper Sacharczuk. Napisałeś analityczny swój pogląd na zmiany rządu.

TERAZ PORA NA NAPISANIE O NOWYM RZĄDZIE premiera Piotra Glińskiego.

Bardzo wielu będzie ci wdzięcznych za znowu analityczna ocenę. .Oczywiście napisz kto będzie w tym rządzie Glińskiego i podkreśl jego zasługi. Koniecznie wymień wszystkich w randzie ministrów. Dobrze będzie jak wymienisz z kim PiS będzie rządził. Jeśli samodzielnie to kiedy.
Ja wiem kiedy będzie PiS z prezesem tej partii u władzy. Wówczas jak dwie soboty będą w kupie.

Koniecznie napisz skład osobowy nowego rządu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.
-"Jest autorem książek, w tym opracowania na temat Kościoła katolickiego w Polsce po transformacji ustrojowej pt. Kościół w czasach wolności 1989-1999, analizy sporów ks. Józefa Tischnera o Kościół pt. Religia i ludzkie biedy. Razem z Manfredem Spiekerem napisał Zaangażowanie czy defensywa - Katolicy w życiu Polski i Niemiec. Razem z Dorotą Zańko współtworzył wywiady-rzeki z arcybiskupem Józefem Życińskim (Niewidzialne światło)) oraz z ks. Józefem Tischnerem, (Przekonać Pana Boga ). Napisał kilkaset artykułów filozoficznych, politologicznych, recenzji i wspomnień. W latach 90. zajmował się problemami Kościoła katolickiego w Polsce oraz pontyfikatem Jana Pawła II. Był redaktorem naczelnym katolickiego miesięcznika "Znak"w latach 1994–2005."-
Chcesz wiedzieć co robi Platforma Obywatelka i rząd PO-PSL wyślij swego szpiega.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.