Facebook Google+ Twitter

Premiera 2012. Mój typ: "Rzeź" Romana Polańskiego

Ekranizacja sztuki Yasminy Rezy „Bóg mordu", film z czołówki premier kinowych mijającego roku, to przerażający obraz współczesnej, z pozoru kochającej się rodziny, a zarazem szerokie spektrum ludzkich zachowań.

"Rzeź" Romana Polańskiego, projekt autorski / Fot. .Dziewiętnasty pełnometrażowy film Polańskiego zaczyna się banalnie. Rodzice dwóch chłopców, przedstawiciele amerykańskiej klasy średniej spotykają się, by zażegnać spór, który poróżnił ich synów. Kilka siniaków i dwa wybite zęby to zdaniem rodziców pokrzywdzonego chłopca obrażenia, które wymagają sporządzenia oświadczenia i kulturalnego załatwienia sprawy.

Penelope i Michael Longstreet (Kate Winslet i Christoph Waltz) bez oporów przystają na tę propozycję i zjawiają się w domu Nancy i Alana Cowenów (Jodie Foster i John C. Reilly).

Początkowo z twarzy bohaterów ani na moment nie znika sztuczny uśmiech, a płytkie dialogi dotyczą piękna stojących na stole tulipanów i albumu z malarstwem Oskara Kokoschki. Jest kawa, szarlotka, jest i narastająca z każdą chwilą agresja. Przyjacielska, jakby się wydawało, rozmowa stopniowo przeradza się w koszmar.

Wymuszona kurtuazja i ogłada towarzyska okazują się być jedynie maską, pod którą kryje się hipokryzja, fałsz, niechęć i wzajemne uprzedzenia. Każda kolejna szklaneczka wypitej whisky obnaża przesiąknięte wzajemną niechęcią relacje rodzinne obu par. Początkowo lojalni wobec siebie małżonkowie, stają się stopniowo wrogami. Linia frontu zmienia swe położenie, a pary zaczynają grać przeciwko sobie. Teraz już nic nie jest w stanie ich powstrzymać, teraz już każdy walczy z każdym. Pretensje, żale, niedomówienia, tęsknoty, niespełnienie przestają już być tematami tabu. Gdy napięcie sięga zenitu, już nic nie jest w stanie nikogo zadziwić.

Ekranizacja sztuki to wielkie reżyserskie wyzwanie. Trzeba być doprawdy mistrzem, by przez prawie półtorej godziny utrzymać widza w napięciu, i to w jednym pomieszczeniu. Tu nie wystarczy tylko talent. Tu potrzebna jest umiejętność budowania napięcia, precyzja i kamera oddana w ręce, które z wyczuciem, krok po kroku, wprowadzać będą widza w narastający konflikt.


Tytuł: "Rzeź" (Carnage)
Gatunek: Tragikomedia
Data premiery:
Świat: 1 września 2011
Polska: 20 stycznia 2012
Kraj produkcji: Francja, Niemcy, Polska
Język: angielski
Czas trwania: 79 minut
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Roman Polański, Yasmina Reza
Główne role: Jodie Foster, Christoph Waltz, Kate Winslet, John C. Reilly
Muzyka: Alexandre Desplat
Zdjęcia: Paweł Edelman
Scenografia: Dean Tavoularis, Franckie Diago
Kostium : Milena Canonero
Montaż: Hervé de Luze
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Bóg mordu". to także spektakl, który można zobaczyć w dwóch stołecznych teatrach (Teatr 6. Piętro, Ateneum)... ale czy warto ? Chętnie poznam opinię osób , które miały okazję widzieć te przedstawienia. Co lepsze film, czy spektakl?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.