Facebook Google+ Twitter

Premiera "Absolwenta" w Teatrze Dramatycznym już 6 lipca

"Absolwent" Terry'ego Johnsona w przekładzie Jacka Poniedziałka już 6 lipca na deskach Teatru Dramatycznego. - "Absolwent" to nie tylko opowieść o samotności młodego człowieka, ale również, a może przede wszystkim o konflikcie między dziećmi i rodzicami - mówił na próbie dla mediów Jakub Krofta, reżyser spektaklu.

 / Fot. plakatAkcja spektaktu "Absolwent" rozgrywa się w Ameryce, w burzliwych latach 60. Beniamina (Krzysztof Brzazgoń), po ukończeniu prestiżowej uczelni, nie bardzo wie co dalej ma zrobić ze swoim życiem. Zaczyna rodzić się w nim bunt przeciwko rodzicom, a w jego życiu pojawia się znacznie starsza kobieta, Pani Robinson (Agnieszka Warchulska), w której powoli zaczyna się zakochiwać. - Ben jest dwudziestokilkuletnim chłopakiem po collegu, który wreszcie zaczyna się buntować. Uświadamia sobie, że do tej pory, w swoim życiu nie zrobił nic dla siebie. Ben to marzyciel, ale nigdy nie ryzykujący. Ma wiele marzeń, o których nigdy nie zdecydował się powiedzieć rodzicom. W końcu Ben, po ukończeniu Collegu, zaczyna się buntować. Czy wyjdzie mu to na dobre? Tego nie wiemy - mówi o swojej postaci Krzysztof Brzazgoń.

"Absolwent" to nie tylko opowieść o samotności młodego człowieka, ale również, a może przede wszystkim, jak zaznacza reżyser (Jakub Krofta) - o konflikcie między dziećmi i ich rodzicami. O tym, jak trudno jest wyrwać się spod opieki i kontroli rodzicielskiej i jak rodzicom jest ciężko się z tym pogodzić - mówi Krofta. To spektakl o tym, jak trudno jest konsekwentnie podążać obraną przez siebie drogą wbrew rodzicom, jak trudno jest podjąć decyzję o byciu wolnym i zrezygnowaniu z bezpieczeństwa, które zapewniają rodzice.

Krzysztof Dracz, wcielający się w postać Pana Robinsona, podkreśla: "chcemy odejść od słynnego filmu Mike'a Nicholsa i zrobić rzecz współczesną, by mogła dotknąć widza dzisiaj. A przecież w Polsce, która nieustannie się zmienia i pełną gębą staje się kapitalistycznym krajem, problem dziecka trzymanego pod kloszem i obsesyjnego dbania rodziców, by opływało w dostatek, jest bardzo aktualny. Kwestia rozwoju psychicznego, czy dojrzewania odchodzą na dalszy plan, stąd biorą się problemy wychowawcze, rodzi się w nastolatkach chęć buntu".

Dlaczego warto przyjść na spektakl? - Myślę, że współczesny widz pomimo tego, że akcja rozgrywa się w latach 60. w USA, jest w stanie odnaleźć emocje, które towarzyszą dzisiejszym ludziom, zarówno dzieciakom, jak i dorosłym. Jest to spektakl dla wszystkich i myślę, że wiele może odbiorcom uświadomić. Można w nim odnaleźć naprawdę fajne i pozytywne emocje - mówi Brzazgoń.

Adaptacja Terry'ego Johnsona powstała na podstawie powieści Charlesa Webba oraz scenariusza filmowego Caldera Willinghama i Bucka Henry'ego. Dla Teatru Dramatycznego przetłumaczył ją Jacek Poniedziałek.

Teatr Dramatyczny zaprasza na premierę spektaklu "Absolwent" już 6 lipca. Kolejne spektakle w tym miesiącu odbędą się w dniach: 7, 26 i 27 lipca o godz. 19 na Scenie im. G. Holoubka.

"Absolwent", Terry Johnson
reżyseria - Jakub Krofta
przekład - Jacek Poniedziałek
Teatr Dramatyczny
premiera, 6 lipca 2013

Występują:
Krzysztof Brzazgoń - Beniamin
Agnieszka Warchulska - Pani Robinson
Krzysztof Dracz - Pan Robinson
Anna Szymańczyk - Elaine
Jolanta Olszewska - Pani Braddock, Striptizerka
Mariusz Drężek - Pan Braddock
Andrzej Blumenfeld - Psychiatra, pastor, gość w barze
Piotr Siwkiewicz- recepcjonista, barman, Carl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Leszku, przyłączam się. Film genialny! Autorce dzięki za informację, że teraz będzie też można oglądać przedstawienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Absolwenta nie piłem (dzisiaj), ale oglądałem. Film z Dustinem Hoffmanem w roli wspomnianego Bena i przepiękną muzyka duetu Simon & Garfunkel.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Absolwenta bym wypiła !!!
Przepraszam ,że tu piszę ale nie ma jak dyskutować .
Sztuka fajna ...polecam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.