Facebook Google+ Twitter

Premiera drapieżnego DVD

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-09-24 11:33

Po marcowej premierze film "Drapieżnik", w reżyserii Wai K. Lau, pojawia się na DVD. To niecodzienne połączenie dramatu i thrillera z Richardem Gerem w roli główniej już teraz może trafić do Waszej filmowej kolekcji.

 / Fot. Errol Babbage (w tej roli Richard Gere) jest funkcjonariuszem Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego. Jego praca polega na monitorowaniu życia osób, które dopuściły się przestępstw seksualnych oraz tropieniu nowych zwyrodnialców. Codzienne zmaganie z ludzkimi potworami odciskają ogromne piętno na psychice Errola, który z każdym dniem staje się do nich coraz bardziej podobny. Bohater znany jest ze swoich brutalnych, niekonwencjonalnych metod działania. W ich wyniku zostaje zmuszony do odejścia na wcześniejszą emeryturę, po prawie dwóch dekadach walki ze zboczeńcami. Jednak zanim odejdzie, musi wyszkolić stażystkę Allison Lowry (Claire Danes), którą pozwolono mu wybrać na swoje miejsce. Niestety, czasu na to pozostało niewiele, bo tylko 18 dni.

Tymczasem w mieście zostaje porwana siedemnastoletnia dziewczyna. Errol przypuszcza, że stała się ona ofiarą gwałtu, a nawet morderstwa, którego sprawcą jest jeden z jego „podopiecznych”. Jednak ani policja, ani jego szefowie, już mu nie wierzą. Wtedy wraz ze stażystką Alisson postanawia rozwiązać zagadkę zniknięcia dziewczyny. Czasu mają jednak coraz mniej...

Film Wai Lau spotkał się z falą krytyki. Został uznany za zbyt drastyczny i schematyczny. Oczywiście film nie jest bez wad, nie przejdzie może do historii światowego kina, ale jest z pewnością warty obejrzenia głównie ze względu na świetną kreację Richarda Gerea i poruszaną tematykę.

To, co czyni tym film nieprzeciętnym to już wspominana rewelacyjna kreacja aktorska głównego bohatera. Gere zbudował postać swojego bohatera perfekcyjnie, zarówno pod względem wiarygodności, charakteru, jak i zmiennej pod presją otoczenia psychiki. Ten film warto zobaczyć choćby ze względu na nietypową dla tego aktora rolę - dotychczas grał głównie role amantów i przystojniaków.

Także Clair Danes wypada bardzo dobrze, i mimo blasku partnera, odgrywa swoją rolę z prawdziwymi emocjami i potrzebną energią. Nie jest to tylko naiwne statystowanie gwiazdorowi, a równorzędnie dobrze odegrana rola.

Nie każdy potrafi zrobić dzieło odważne, mroczne, o niewygodnej tematyce przemocy seksualnej. W tym obrazie to się udaje i to jest jeden z większych atutów obrazu. Temat jest znany i poruszany zarówno w mediach, jak i kinie, ale Lau pokazuje go od strony walczącego urzędnika. A że problem seksualnych zwyrodnialców niestety zawsze jest aktualny – w Polsce szczególnie ostatnio – to trzeba go poruszać. Najlepiej tak długo, aż przyniesie pozytywne skutki.

Film także wizualnie nie rozczarowuje, bo ładne, poruszające zdjęcia oraz dobry sprawny i dynamiczny montaż to wielki plus przypisany na konto filmu. Niezła jest też muzyka, co w całości daje dobre połączenie, pozwalające poczuć się w wewnątrz ekranowego konfliktu.

Krytyka zachodnich recenzentów oparta była głównie na błędach scenariuszowych. Niestety kilka razy mamy wrażenie, że bohater nie postępuje zgodnie z logiką rozsądnego człowieka. Ja znajduję na to może nie zupełne, ale małe usprawiedliwienie. Przecież natura Errola, jego charakter oraz mroczne środowisko, które go wchłania, mogło pozbawiać go ludzkich cech.

Kolejnym zarzutem, świadczącym o przeciętności filmu, jest oklepany scenariusz. I z tym nie mogę się nie zgodzić, bo ileż to razy widzieliśmy już odchodzącego na emeryturę wyjadacza uczącego żółtodzioba swojego fachu? Z pewnością zbyt wiele. Szkoda, że scenarzysta nie pomyślał o oryginalnym planie akcji, zamiast oklepywać te same schematy.

Także przesadzoną i niepotrzebną w tej liczbie brutalność scen trzeba uznać za duży minus. Gdy widz ma ochotę odwrócić od ekranu wzrok to wyraźny znak, że sceny są za mocne. Fakt okropność tematyki wymusza drastyczność scen, ale czy muszą być aż tak brutalne? Zastanawiam się czy to konieczne, bo często bywa tak, że bardziej boimy się tego co nie widać, tego co zobaczył bohater. Gotowy, podany na tacy kawał krwawego mięsa już nie straszy.

Twórca stawia nam ważne pytania. Czy i gdzie istnieje granica człowieczeństwa, a gdzie zaczyna się przemoc i zło? Mamy do czynienia z obrazem pokazującym jak łatwo tą niewidzialną granicę przekroczyć, a także to jak łatwo człowiek może wyzbyć się ludzkich uczuć i stać się kierującym się instynktami zwierzęciem, drapieżnikiem.

Mnie to kino, mimo oczywistych wad, przekonuje.

W wydaniu DVD możemy dodatkowo obejrzeć ujęcia z planu i wywiady z najważniejszymi dla postaciami filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.