Facebook Google+ Twitter

Premiera filmu o pierwszym transporcie do Auschwitz już we wtorek

W najbliższy wtorek w tarnowskim kinie "Marzenie" odbędzie się premiera filmu o pierwszym transporcie do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Już dziś na łamach W24 obejrzeć można niepublikowane dotąd kadry z filmu Huberta Czerepoka.

 / Fot. BWA Galeria Miejska w TarnowieO przygotowaniach do realizacji jedynego jak dotąd filmu, podejmującego temat pierwszego transportu do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, pisaliśmy na W24 w listopadzie ubiegłego roku.

Premiera filmu "Powtórzenie pamięci", która odbędzie się już w najbliższy wtorek, 24 stycznia o godz. 12 w tarnowskim kinie "Marzenie", uświetni tym samym obchody 67. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

Czytaj też: "To nie będzie dokument" - Hubert Czerepok dla W24


 / Fot. BWA Galeria Miejska w TarnowieSam film, jak powiedział w rozmowie z W24 jego autor, znany poznański artysta Hubert Czerepok, "jest próbą złapania atmosfery grozy i beznadziejności podróży do jądra ciemności".

Wierząc zapewnieniom jego twórców, film, pozbawiony aktorów i dialogów, będzie rodzajem "mrcznej etiudy", w której najważniejszą rolę odegrają dźwięk i obraz, a wszystko to - jak zaznaczył Czerepok - zaistnieje "na pograniczu abstrakcji".

 / Fot. BWA Galeria Miejska w Tarnowie

Czytaj też: Pierwszy transport do Auschwitz - Tarnów, 14 czerwca 1940


Krótki, bo zaledwie kilkunastominutowy minutowy film, współfinansowany z budżetu miasta Tarnowa, został zrealizowany we współpracy z Birem Wystaw Artystycznych - Galerią Miejską w Tarnowie oraz Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem.

Pierwszy transport do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu wyruszył 14 czerwca 1940 roku z tarnowskiego dworca. Znalazło się w nim 728 więźniów politycznych z Tarnowa, Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego, Jarosławia, Przemyśla, Sanoka i Nowego Sącza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.