Facebook Google+ Twitter

Premiera filmu "Smoleńsk" odwołana

Zapowiadana na 15 kwietnia 2016 roku premiera filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego została odwołana. Poinformował o tym producent obrazu Michał Pawlicki. Nie podał nowej daty premiery.

Plakat filmu Antoniego Krazuego. / Fot. materiały prasoweUzasadnienie przełożenia premiery filmu opowiadającego o katastrofie prezydenckiego samolotu z dnia 10 kwietnia 2010 roku podane przez Michała Pawlickiego przytacza internetowe wydanie "Gazety Wyborczej": Ze względu na dobro filmu Antoniego Krauze pt. "Smoleńsk" zmuszeni jesteśmy przesunąć datę jego premiery. Z uwagi na trudności przy realizacji filmu i stopień technologicznego skomplikowania, dodatkowy czas jest niezbędny, by przedstawić widzom w pełni ukończone dzieło - czytamy w dzienniku.

To nie pierwsze kłopoty oczekiwanego przez wielu widzów filmu. Jego produkcja rozpoczęła się przed trzema laty, jednak zaledwie po czterech dniach zdjęcia przerwano. Twórcy "Smoleńska" powrócili na plan dopiero w lutym ubiegłego roku po zebraniu przez Fundację Smoleńsk 2010 odpowiednich środków finansowych na produkcję, gdyż Polski Instytut Sztuki Filmowej odmówił współfinansowania ze względu na m.in. mielizny scenariuszowe autorstwa Marcina Wolskiego, Antoniego Krauzego, Tomasza Łysiaka i Macieja Pawlickiego, patetyczne dialogi i nadmiernie publicystyczny charakter filmu. Niedomykanie się budżetu i niezadowolenie jednego z koproducentów były powodem poprzedniej zmiany terminu premiery. Głośno było też o odmowie Mariana Opani zagrania roli Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego (ostatecznie zagrał ją Lech Łotocki). Osią fabularną są starania dziennikarki telewizyjnej Niny (gra ją Beata Fido) do wyjaśnienia przyczyn katastrofy, w której oprócz pary prezydenckiej, zginęły 94 osoby wchodzące w skład polskiej delegacji udającej się na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Jak czytamy w opisie filmu upowszechnianego przez jego dystrybutora tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.Ewa Dałkowska i Lech Łotocki jako Maria i Lech Kaczyńscy. / Fot. materiały prasowe

W filmie Antoniego Krauzego, poza wspomnianymi już aktorami, wystąpią także: Ewa Dałkowska jako Maria Kaczyńska, Katarzyna Łaniewska (Anna Walentynowicz), Aldona Struzik (Ewa Błasik, wdowa po generale Andrzeju Błasiku), Jerzy Zelnik (jako Tomasz Turowski, oficer wywiadu PRL i III RP), Halina Łabonarska (matka Niny) oraz Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra, Piotr Bajor i Andrzej Mastalerz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pewnie nie zaspokoił oczekiwań ważnych osób i musi poprawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już wyobrażam sobie "artyzm" tego dzieła skoro sam producent odwołuje premierę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno w to uwierzyć..więc za rok, może dwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.