Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21310 miejsce

Premiera "Kamieni na Szaniec" w Teatrze Narodowym w Warszawie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-03-03 23:50

3 marca w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu "Kamienie na Szaniec". Wśród zaproszonych gości znaleźli się Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 / Fot. Ewa KrzysiakNajnowszy film Roberta Glińskiego „Kamienie na szaniec” porusza dogłębnie naszą polską nutę walki o niepodległość w czasie II wojny światowej.

Przypomina o tym, jak wielką cenę polski naród zapłacił za udział w wojnie, ale przede wszystkim odsłania zwykłe oblicze ludzi decydujących się walczyć za Ojczyznę. To spojrzenie na ówczesną młodzież, harcerzy Szarych Szeregów, jak na grupę przyjaciół, początkowo „rozbrykanych jak źrebaki”, a z czasem stającą się świadomymi i gotowymi na poświęcenie wojownikami jest bardzo ciekawą i mocną stroną filmu.

Harcerze, którzy włączali się w działania wojenne byli takimi samymi młodymi ludźmi, jak ich rówieśnicy pozostający z dala od aktywnego udziału. Mieli marzenia, plany, romantyczne wizje, momenty zazdrości i wahań, a czasem i spory z rodzicami. Byli buzującymi energią i pomysłami chłopakami poszukującymi przygód i chwil aby pokazać swoją odwagę i dorosłość. ”Ich czas” chciał by sprawdzili się w trakcie najstraszliwszej wojny.

Moment „żołnierskiego dojrzewania” Zośki do podporządkowania się rozkazowi dowódcy, wbrew swojej woli i wbrew temu co serce czuje, jest zagrany przez aktora, Marcela Sabata tak mocno, że odczuwa się jego wahanie i oddech nieomal przez ekran… A sceny katowania Rudego przez hitlerowców (najbardziej dramatyczna oś fabuły), którego gra Tomasz Ziętek poruszają do żywego i pozostają w nas na bardzo długo.

Po śmierci Buzdygana (w tej roli Jakub Konieczny), grupa Zośki „zwiera szeregi”, nabiera większej pewności siebie i determinacji, walczy ramię w ramię gotowa zapłacić najwyższą cenę. Siła przyjaźni, wierności i wiary w sens działania, to fundament współpracy i gotowości do ponoszenia najwyższej ofiary za wolność kraju.  / Fot. Ewa Krzysiak

Tym kierowali się bohaterowie tamtych czasów, o tym zapewne myślał reżyser chcąc zachować w pamięci ich postawy i przekazać je młodemu pokoleniu. Bardzo uniwersalne jest to przesłanie zwłaszcza teraz, gdy naród ukraiński znów walczy o swoją niepodległość. Niektóre sceny walk z filmu nasuwają skojarzenia z niedawnymi relacjami telewizyjnymi z kijowskiego Majdanu.

Niezapomniany kadr na grupę przyjaciół biegnących po odbiciu Rudego i moment postrzału Alka (Kamil Szeptycki), a kadr ten zawiera się w tylnej szybie samochodu jest unikalny i przejmujący. Zdjęcia Pawła Edelmana wciągają widza w sam środek wydarzeń i uświadamiają, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Świetna muzyka, skomponowana przez Łukasza Targosza, towarzyszy poszczególnym scenom i porusza serca do głębi.

Do kin w całym kraju "Kamienie na szaniec" trafią 7 marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Przypuszczam, że w przypadku filmu byłoby to niemożliwe. Wspomniany "Katyń" kosztował 16 mln, czyli dotacja nie pokryła nawet połowy. Nie sądzę, żeby "Kamienie na szaniec" udało się nakręcić za 3 miliony. Film jest dostępny za darmo w dwóch przypadkach: kiedy już na siebie zarobi albo jako piracka wersja. A tej ostatniej harcerzom nie polecam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto, nie tak dawno z SzaroSzeregowcami wydawałem książkę, dostaliśmy dotacje z miasta, i rozliczano nas dokładnie, nie można było na wydawnictwie zarobić, począwszy od tego że nie było honorariów autorskich. Nie można było książek sprzedawać [z puli sfinansowanej przez dotację]. Przedsięwzięcie musiało wyjść na zero, bo inaczej trzeba by było dotację zwrócić. A tu jakoś państwowa kasa idzie do na produkt, na którym prywatna firma "kręci lody".
A własnie ostatnio obejrzałem w internecie filmy wokół których też były dyskusje, i za darmo. Jakoś można i bez apelowania. Wiec jeśli producent jest taki rządny pieniędzy i sławy to poczekam sobie a za chwilę będzie film w internecie, za darmo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

BTW, "Katyń" dostał 6 mln dotacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku, szczerze?
Wśród najdroższych polskich filmów powstałych po 1989 r. były między innymi "Popiełuszko. Wolność jest w nas" oraz "Katyń". One również budziły kontrowersje, pojawiły się głosy krytyczne. Ale jakoś nikt nie oczekiwał, że będzie można te filmy obejrzeć za darmo. I jestem przekonana, że młodzież szkolna, która je obejrzała, nie straciła na tym - wręcz przeciwnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze, że Pan włączył się do dyskusji Panie Andrzeju. Po zastanowieniu się, doszedłem do wniosku, że jednak trzeba tym filmem nakarmić młodzież, zwłaszcza dzisiaj przy tak niestabilnej sytuacji polityczno-militarnej za wschodnią granicą. Potrzeba nam mięsa armatniego, co to na ochotnika pójdą bić moskala. Przecież o to Panu chodzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto, my dorośli nie dajemy mu i jego kolegom ani szans wyrobienia własnego zdania (własne zdanie w szkole jest niemile widziane) ani wyboru, on idzie do kina bo musi a nie dlatego że chce. I własnie dlatego, na dowód moich proroczych słów ten wpis przytoczyłem. Idą do kina w ramach tzw bezpłatnej edukacji, ale za wypełnienie tego obowiązku oglądania filmu muszą zapłacić dodatkowo. A przecież ich rodzice jako podatnicy już raz zapłacili za edukację i za ten film (3 miliony z państwowej kasy, czyli naszych podatków). I dlatego nie wieżę w wielkie słowa producenta bo za tym wszystkim stoi kasa, wielka kasa, którą chcą zgarnąć. I można zadać pytanie: dlaczego nie udostępnią tego filmu szkołom za darmo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wpis, który Pan przytoczył, w żenujący sposób świadczy o dorosłych, którzy nie dopuścili, żeby chłopak miał własne zdanie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku, nasi przodkowie mieli mroczne i okrutne baśnie braci Grimm oraz niesamowite opowiadania Edgara Allena Poe, potomkowie mają "Pottera" i "Zmierzch". Wbrew pozorom, nic nowego pod słońcem... I nie wiem, czy Pan zwrócił uwagę, jak wiele dzieciaków zazdrości bohaterom powieści Rowling nie tylko magicznych umiejętności, ale również przyjaźni, która jest w stanie przetrwać wszelkie próby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I nie trzeba było długo czekać, wpis z wczoraj znaleziony na portalu społecznościowym - Karol Oliver xxxx: Jako, że niestety idę z klasą na ten film (euforii nie ma, ale chce zobaczyć na własne oczy jak to spieprzyli i zrecenzować ) postanowiłem, że spróbuję jakoś nagrać ten film i wrzucić tutaj, żebyście mogli zobaczyć jak na serio zniszczyli historię Bohaterów jakimi byli Alek, Rudy i Zośka. Jak tylko uda mi się angrać to wrzucę to an grupę (jeżeli oczywiście administrator wydarzenia pozwoli wrzucić tutaj ten chła

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, jestem przekonany, że szkoły zagonią tak jak zaganiali na inne nasze niedopieszczone ekranizacje. Zarabiały nie tylko kina ale i producenci/dystrybutorzy. Mogę się założyć...

Pani Marto, patrzę na swoje dzieci i ich rówieśników. To całkiem inny świat niż ten w którym ja dorastałem. Hary Poter i Zmierzch to ich świat. Nawet gry musza mieć mistyczną oprawę/fabułę. Proszę poczytać uwagi o fotosach/plakatach, wyraźnie kojarzy się młodym z Poterem i Edwardem. Nawet na nowym plakacie dostrzegli na tle spodni różdżkę [zagięcie spodni].

Ale to dobrze, że teraz jest ten film, wzbudzi w młodych waleczność i poczucie patriotyzmu. Będzie miął kto walczyć gdy Putin nas zaatakuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.