Facebook Google+ Twitter

PREMIERA! Kiedy będziemy deszczem Dominiki van Eijkelenborg

THRILLER, KTÓRY NĘCI ZAKAZANĄ WONIĄ ZDRADY, NAMIĘTNOŚCI I MROCZNYCH ZAGADEK

 / Fot. Mat. wydawcyZwykłe holenderskie miasteczko, zwykłe małżeństwo, trochę dziwny chłopak – syn bardzo dziwnego ojca i ten, który obserwuje… – w nowej powieści Kiedy będziemy deszczem Dominika van Eijkelenborg podejmuje temat samotności i zdrady. A karą za zdradę może być tylko śmierć. Książka trzyma w napięciu od pierwszej strony do ostatniej.

Pewnego październikowego dnia Inga de Graaf wychodzi z psem na spacer, z którego nie wraca. Zaniepokojony mąż zgłasza jej zaginięcie, nie wierząc, że kobieta mogłaby porzucić wszystko i po prostu przepaść bez wieści. Policja zaczyna akcję poszukiwawczą, która nie przynosi rezultatów. Światło na sprawę rzucają znalezione w koszu laptopa zaginionej maile, w których dzieliła się z przyjaciółką prawdą o swoim życiu i które odkryły jej słodką, mroczną tajemnicę – maile bez odpowiedzi…

Więc to już oficjalne. Tak, prowadzę podwójne życie. Sekretne drugie życie, równoległe do tego pierwszego, społecznie akceptowanego, wystawionego na pokaz, jak muzealny eksponat. Labirynt tajemnych tuneli wykopanych tuż pod podłogą pałacowych korytarzy, które sama wybudowałam. Za dnia spaceruję po zamkowych komnatach, słyszę odgłos własnych kroków na błyszczących marmurowych posadzkach. Nocą schodzę do podziemia, nocą czołgam się pachnącymi wilgocią i glebą tunelami. Wdycham ten zapach z rozkoszą. Woń zdrady i namiętności, zapach złudnej wolności. Moje życie ma dwie strony, jedną – pieszczoną przez światło dnia i drugą – ciemną i ukrytą. I ja mam dwie twarze, a może sto.

Z pozoru poukładane i dostanie życie Ingi było jedynie fasadą, za którą kobieta skrywała samotność i rozczarowanie. Dom, dzieci, rutyna, dom, dzieci, nieobecny mąż, dom, dzieci, smutek… Jej – a przynajmniej tej dawnej – już tam nie było. Przypadkowo znalezione hobby i poznanie młodego chłopaka uruchomi lawinę strasznych zdarzeń, od których nie będzie ucieczki.

Historia, która wyłania się z listów Ingi, jest historią wielu współczesnych kobiet i wielu zdrad. To opowieść o uwikłaniu w codzienność, zagubieniu we własnym życiu i potrzebach, które są tłumione. Jest jak ostrzeżenie. Jak bardzo trzeba się starać, żeby nie znaleźć się w tym miejscu.

Dominika van Eijkelenborg wnikliwie analizuje psychikę swojej bohaterki sięgając głęboko do jej korzeni, do dzieciństwa, z którego wyszła poraniona i które rzuciło się cieniem na jej dorosłe wybory, jak to z reguły bywa u dzieci alkoholików. Oddaje jej głos i nie szczędzi przestrzeni na to, by przemówiła. W przemyśleniach Ingi, postrzeganiu rzeczywistości i decyzjach, które podejmuje – nawet jeśli wbrew sobie – nieustannie zderzają się pragnienie z poczuciem obowiązku, wewnętrzny krytyk nigdy nie zasypia, a ona nie wie, komu ma być wierna. Wybiera siebie, ale jest ktoś, kto wszystko widzi i postanawia ją ukarać.

Niektóre obrazy są jakby wyryte na powierzchni pamięci. To, co martwe, pozostaje żywe. To, co żywe, musi umrzeć. Samotność bywała dokuczliwa. Pogrzebane szanse, przegrana przyszłość, miłość, która nigdy nie zaznała spełnienia. Dzieci, które nigdy nie przyszły na świat. Samotność miała jednak swoje zalety. Czas i cierpliwość. Spokój i koncentracja. W jego momentami zmęczonym umyśle wszystko mieszało się i zle¬wało, przeszłość z tym, co teraz, wyobrażenia z tym, co rzeczywiste. Czy naprawdę widział ją z nim, czy tylko tak mu się wydawało? Nie wiedział, dlaczego czekał tak długo, by ją ukarać? Może chciał dać jej szansę. Zawsze pragniemy ofiarować możliwość poprawy, wierzyć, że winowajca sam się obudzi i naprawi swo¬je błędy, powróci skruszony, odpokutuje. Ale w głębi duszy czuł, że lubił ten stan rosnącego gniewu…

Dane wydawnicze
Wydawnictwo Kobiece | s. 432| ISBN 978-83-65506-84-9| cena 39,90 zł | Premiera: 20.01.2017

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.