Facebook Google+ Twitter

Premiera książki "Warszawski ruch społecznikowski"

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś o Cesarskim Towarzystwie Racjonalnego Polowania, Towarzystwie Cyklistów lub wybrać się w podróż po przedwojennej Warszawie, koniecznie przeczytaj książkę „Warszawski Ruch Społecznikowski".

 / Fot. Okładka książkiW kameralnej atmosferze klubokawiarni Traffic Clubu w domu Braci Jabłkowskich, odbyła się premiera książki Tadeusza Świątka i Rafała Chwiszczuka pod tytułem „Warszawski Ruch Społecznikowski”. Autorzy książki opowiadali o nieznanej szerzej działalności warszawskich filantropów. Spotkanie przypominało gawędę z przedwojennymi warszawiakami, a słuchacze wciągnięci w klimat starej Warszawy, poznawali znamienitych przedstawicieli ruchu społecznikowskiego.

Niewiele osób wie, że pierwszymi społecznikami byli między innymi szewcy i rzeźnicy, a trzon najbogatszych i najbardziej wpływowych warszawskich filantropów stanowili obcokrajowcy z Niemiec, Szwajcarii i Francji, w dużej większości nie mówiący po polsku.

Autorzy książki, podczas poszukiwań materiałów do swojej publikacji, natknęli się na informacje, o wielu wspaniałych osobistościach, które chlubnie zapisały się na kartach Warszawskiego Ruchu Społecznikowskiego i stanęli przed trudnym wyborem bohaterów do swojej książki, bo jak sami twierdzą - takim samym społecznikiem jest ten co ufundował łóżko w szpitalu, jak i ten który ufundował pomnik czy kościół. Tak więc w książce, oprócz informacji ściśle związanych z ruchem społecznikowskim, znajdziemy też dokładny opis Domu Sierot Zboru Ewangelicko-Augsburskiego mieszczącego się przy ulicy Karolkowej 77 czy informacje o Pomniku Jana Kilińskiego ufundowanym w 1922 roku przez Cech szewców.

Książka jest elegancko wydana, ma ponad 150 stron i zawiera 150 zdjęć, z których ponad połowa, to bardzo rzadkie fotografie. Prawdziwą perłą w koronie, jak twierdzą autorzy jest fotografia Pragi, wykonana w czasie pierwszej wojny światowej, z pokładu niemieckiego samolotu.

W książce znajduje się też rozdział, poświęcony organizacjom sportowym i zdrowotnym, w którym przeczytać można
między innymi o Warszawskim Towarzystwie Cyklistów czy cesarskim Towarzystwie Racjonalnego polowania. Warto jednak zaznaczyć, że -jak twierdzą autorzy- książka ta nie jest publikacją naukową i wiadomości w niej zawarte należałoby pogłębić, do czego zresztą autorzy gorąco zachęcają.

Książkę zamyka kalendarium, najważniejszych wydarzeń, związanych z warszawskim ruchem społecznikowskim.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.