Facebook Google+ Twitter

PREMIERA! Luiza Desouza "Jedz, baw się, śpij"

WSZYSTKO O PIELĘGNACJI NOWORODKA I BUDOWANIU Z NIM WIĘZI

 / Fot. mat. wydawcyJak dobrać sposoby karmienia, układania do snu i rodzaje zabaw do indywidualnych potrzeb niemowlaka i kolejnych etapów jego rozwoju? Jak wydostać się z błędnego koła pośpiechu? I jak nie zgubić się w natłoku rad i wiedzy zaczerpniętej z książek?

Luiza Desouza zyskała sławę najlepszej niani i pielęgniarki w Sao Paulo, a potem przez wiele lat opiekowała się dziećmi gwiazd Hollywood. W książce Jedz, baw się, śpij dzieli się swoją wiedzą na temat opieki nad noworodkiem. Obala mity, pomaga zrozumieć sygnały wysyłane przez maleństwo, zachęca do wsłuchiwania się w potrzeby dziecka i własne, uczy zaufania, aby te pierwsze wspólne trzy miesiące były spokojne i pełne miłości. To książka, od której robi się ciepło na sercu.

Książka podzielona jest na pięć etapów i obejmuje okres od przygotowania się do porodu i powitania maleństwa do końca trzeciego miesiąca życia dziecka. Autorka prosto i szczegółowo opisuje wszystkie aspekty związane z pielęgnacją, karmieniem i czuwaniem maleństwa, niezbędne akcesoria, zalecane badania, wskazuje prawidłowe odruchy i zachowania noworodka na kolejnych etapach rozwoju, ale także zwraca uwagę na sygnały, których nie można bagatelizować. Pokazuje jak od pierwszych dni życia budować z maleństwem więź za pomocą słów, emocji i dotyku. Bierze na siebie rolę przewodnika, który raczej wspiera i uczy pewności siebie, niż nakazuje.

Sama powinnaś się zorientować i ocenić, które z przedstawionych pomysłów i rozwiązań sprawdzą się najlepiej w twoim przypadku. Moja rola polega na tym, aby pomóc ci dokonać samodzielnej oceny szeregu rad udzielonych przez twoją matkę, siostrę, przyjaciółki oraz wszystkich tzw. ekspertów, którym się wydaje, że wiedzą najlepiej, jak należy postąpić w danej sytuacji – pisze we wstępie autorka. - Chociaż sama jestem ekspertem, to zamiast udzielania konkretnych wskazówek mogę ci jedynie doradzić, abyś się nie spieszyła i nie działała pochopnie. W przypadku wątpliwości warto zaufać własnemu instynktowi i wybrać takie rozwiązanie, które z jednej strony wyjdzie naprzeciw twoim oczekiwaniom, a z drugiej będzie odpowiadało osobowości twojego dziecka – kontynuuje. I te słowa bardzo dobrze oddają filozofię Luizy Desouzy. Na pierwszym planie zawsze stawia matkę i dziecko i to, co jest dla nich najlepsze. Zostawia miejsce na wszelką odrębność potrzeb i zwyczajów rodzinnych. Każdego darzy szacunkiem.

CIERPLIWOŚĆ, OTWARTOŚĆ, KONCENTRACJA,
Macierzyństwo według autorki nie polega na przestrzeganiu jakiegoś konkretnego programu, ani opanowaniu szeregu technik. Nie ma dwóch takich samych mam, ani dwojga takich samych dzieci. To, co się liczy to wzajemne poznanie i nawiązanie bliskich relacji z dzieckiem. Wątpliwości będą się pojawiały zawsze. Zdarzą się dni, które będą ciągnęły się w nieskończoność. Każda młoda mama usłyszy szereg wykluczających się rad, z których skorzysta lub nie. Kluczem do sukcesu według Luizy Desouzy są cierpliwość, otwartość i koncentracja uwagi na dziecku z zachowaniem szacunku dla siebie.
Nikt nie ma wpływu na to, czy dziecko urodzi się spokojne, czy na wszystko będzie reagowało emocjonalnie. Jeśli mama będzie traktowała malucha z uważnością i otwartością pozna i zaakceptuje jego usposobienie i temperament, będzie mogła wprowadzić w jego otoczeniu czy rytmie dnia zmiany, które pozwolą mu się szybciej wyciszać i dadzą większy komfort obojgu. Warto spróbować spojrzeć na najbliższe otoczenie z perspektywy noworodka.
Rutyna jest kolejnym słowem kluczem w opiece nad niemowlęciem, ale i tu autorka zostawia dodatkową wskazówkę: Nie należy obsesyjnie trzymać się ustalonej rutyny. Powinniśmy często zadawać sobie pytanie: „Czemu to ma służyć?”, a wraz z upływem czasu upewniać się, czy to w dalszym ciągu się sprawdza i czy ma sens dalsze przestrzeganie ustalonych wcześniej procedur.

MASAŻ – DOTYK – WIĘŹ
Dotyk jest jednym z najważniejszych elementów budujących więź matki z dzieckiem, niemowlęta uwielbiają masaże i można je wykonywać już od pierwszego dnia po porodzie.
Aby nie zmęczyć maleństwa, masaże w pierwszych tygo¬dniach jego życia nie powinny trwać dłużej niż pięć minut. Zacznij od delikatnego ugniatania stóp dziecka okrężnymi ru¬chami obu dłoni, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie przejdź do rączek. Otwórz malutką dłoń noworodka. Jednym kciukiem ostrożnie ugniataj paluszki, a drugim masuj ruchami kolistymi powierzchnię dłoni. W podobny sposób, czyli okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, masuj brzuszek maluszka. Następnie wykonaj masaż głowy i twarzy – wokół ust, w okolicach nasady nosa, a także wokół uszu. Na koniec połóż malca na brzuszku i wymasuj mu nóżki i plecki.
Do masażów autorka zaleca naturalne oleje, których używamy w kuchni, bo zostaną wchłonięte przez delikatną skórę dziecka. Najlepszy jest z awokado.

DROGI TATO/ PARTNERZE
W książce pojawia się także list do taty lub partnera z zachętą i wskazówkami do aktywnego udziału w pielęgnacji dziecka, dzięki czemu również on będzie mógł poznać nowego członka rodziny i budować z nim bliskość, a przy okazji zaskarbić sobie wdzięczność mamy. Wśród czynności, które może robić od samego początku jest trzymanie maleństwa po karmieniu, śpiewanie do snu, karmienie, śniadanie do łóżka – dla mamy oczywiście, przejęcie domowych obowiązków a także cierpliwa i wyrozumiała postawa wobec mamy. Autorka zachęca do szczerych i otwartych rozmów między rodzicami, dzieleniu się trudnościami i radościami.

Ale jeśli metody praktykowane na początku przestają się sprawdzać, a ciężko jest zmienić nawyki dziecka, jeśli przychodzą chwile, kiedy zmęczenie i rozpacz biorą górę, a rodzicie czują się bezradni, warto zapamiętać i powtarzać sobie jak mantrę powiedzenie, którym autorka dodaje otuchy wszystkim swoim klientkom: AMANHA SERA OUTRO - JUTRO JEST NOWY DZIEŃ, który będzie nowym początkiem i może przynieść nam radość i spokój.

O autorce:
Luiza Desouza
Opiekuje się noworodkami od 30 lat. Zaczynała karierę w swojej ojczyźnie, Brazylii, gdzie zyskała sławę najlepszej niani i pielęgniarki w Sao Paulo. Potem przez wiele lat zajmowała się dziećmi gwiazd Hollywood. W swojej pracy za najważniejsze uważa wsłuchiwanie się w potrzeby dziecka, własną równowagę, intuicję oraz zdrowy rozsądek.

Dane wydawnicze
Wydawnictwo Vivante | s. 260 | ISBN 978-83-65170-48-4| cena: 39,90 zł | Premiera: 27.01.2017

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.