Facebook Google+ Twitter

Premiera "Lukrecji Borgii" dziś w Teatrze Wielkim w Warszawie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-26 09:52

W Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się dziś premiera opery Gaetano Donizetti'ego - "Lukrecja Borgia". Akcja opery rozgrywa się we Włoszech w XVI wieku. Dzieło w dwóch aktach Gaetano Donizettiego uważana jest przez historyków za kamień milowy na drodze ogólnego rozwoju włoskiej opery.

Obecnie "Lukrecja Borgia", jak wiele innych oper Donizettiego, przeżywa renesans. Reżyserem warszawskiego przedstawienia jest Michał Znaniecki, który jest także autorem scenografii i kostiumów. Jego wersja przedstawienia rozgrywa się w latach 30. ubiegłego wieku, w czasie dyktatury Mussoliniego. W ten sposób wszystkie prezentowane w nim konflikty stają się bardziej wyraziste.

W warszawskiej wersji przedstawienia twórcy zamierzają oddalić się od schematycznego przedstawiania Lukrecji Borgii, wyłącznie jako kobiety złej, rozpustnej i trucicielki, eksponując jej uczucia.

W operze "Lukrecja Borgia" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej wystąpią soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod dyrekcją Willa Crutchfielda. Przedstawienie jest zrealizowane w oryginalnej wersji językowej, z polskimi napisami.

Premiera światowa opery odbyła się w mediolańskiej La Scali w 1833 roku, premiera polska w języku włoskim w Teatrze Wielkim w Warszawie, w lipcu 1843 roku. Premiera w języku polskim - w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, w 1846 roku.

JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.