Facebook Google+ Twitter

Premiera na ulicy. "Starość jest piękna"

Rzesze widzów skupiła wczorajsza plenerowa premiera spektaklu "Starość jest piękna". Spektakl można oglądać bezpłatnie w dni powszednie do końca lipca oraz w drugiej połowie sierpnia na placu Konstytucji w Warszawie.

Fragment plakatu. / Fot. Ewelina ZakrzewskaPrzestrzeń miejska jest tłem i echem tego spektaklu. Odgłosy z ulicy, gwar przechodniów czy niesprzyjająca pogoda są czynnikami, z którymi musieli się zmierzyć aktorzy wystawiający spektakl w plenerze. Trudno też jest określić, co jest, a co już nie jest scenicznym zamysłem reżysera. Zniecierpliwiony widz mógł tylko domyślać się i zadawać sobie pytanie, czy ci starsi ludzie, nieśmiało poruszający się w okolicy pierwszych rzędów, nie są przypadkiem aktorami.

Ludzie i manekiny. / Fot. Ewelina ZakrzewskaPrzedstawienie powstało na podstawie powieści Esther Vilar pod tym samym tytułem. Jest drugim, plenerowym spektaklem Teatru Polonia. Wyreżyserował go Łukasz Kos. Już w pierwszym monologu, energiczna starsza pani (de facto jedyna starsza pani na scenie) wyraża swój żal przeciwko obcesowemu traktowaniu ludzi w zaawansowanym wieku oraz zapowiada bunt przeciw takiej postawie. Odtąd już wszyscy aktorzy, z żalem i w licznych skargach oraz lamentach zwracają się do publiczności i prowokują do rozmowy.

Na scenę, prócz osiemdziesięcioletniej Marii Klejdysz, wkraczają aktorzy, którzy na oczach widzów zmieniają się kilkakrotnie: raz są młodzi raz starzy. Jako młodzi nie przebierają w słowach, by wyśmiać i poniżyć starszych. Jako starzy zaś walczą na słowa w obronie swojej godności i czci. W wyrażaniu swoich poglądów pomagają im przyniesione przez nich rekwizyty - manekiny starych ludzi.

"Obrazy starych ludzi odtąd nie będą budziły obrzydzenia!" - głosi jeden z aktorów. / Fot. Ewelina ZakrzewskaWażne są poruszane przez nich tematy: zniedołężnienie, samotność, brak zrozumienia, pozbawienie praw do odczuwania przyjemności, posiadania honoru i własnego zdania. Manifest starych ludzi to nie tylko próba walki ze stereotypami, ale również zachęta do lepszego myślenia o sobie samym. Starość bowiem może być rozumiana jako wiek mądrości, niezależności, kompetencji, dostrzegania tego, co piękne. Wizja społeczeństwa we władzy starych kończy sztukę, budząc tym samym trwogę wśród młodych.

Dominacja starych. / Fot. Ewelina ZakrzewskaDwie rzeczy urzekły mnie podczas premierowego spektaklu. Pierwszą z nich była muzyka, która nie przerwała grać na czas przedstawienia, a momentami nawet podwyższała swój ton. Uliczny gwar stawał się wówczas głośniejszy i aktorzy musieli się bardziej starać, by ich krzyk dotarł do widzów. Drugą rzeczą był deszcz, który trafił się akurat w czasie niespełna czterdziestominutowego spektaklu. I choć deszcz był przelotny, dzięki niemu można było dostrzec, że pod parasolem obraz świata jest ciemniejszy. I takiż jest obserwowany spod niego spektakl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Prawda, "starość nie radość, młodość nie wieczność".

Komentarz został ukrytyrozwiń

prawda to pojęcie względne;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2008 23:05

Rozumiem, że tytuł spektaklu jakoś zobowiązywał ale jako tytuł relacji zupełnie się nie sprawdza.
Wrażenie - po lekturze tekstu i lustracji zdjęć - jest wprost odwrotne. I gdzie tu jest prawda? O starości - rzecz jasna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2008 23:03

Starość, jak wiele innych ludzkich spraw, nie udała się najlepiej Panu Bogu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to mi umknęło! o 17.00

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale odgrywają go o jakiejś konkretnej godzinie? Bo przecież nie non-stop?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Piękna i na dodatek bardzo mądra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.