Facebook Google+ Twitter

Premiera nowej książki Tomasza Lisa już 4 października

W sobotę, 4 października ukaże się "My Naród" - nowa książka Tomasz Lisa. Dołączona będzie do niej płyta z nagraniem audio, dokonanym przez autora. Wiadomości24.pl są patronem medialnym wydawnictwa. Dzięki temu mogliśmy m.in. podpatrzeć jak powstawało nagranie. Dołączamy też mp3 z fragmentem audiobooka.

 / Fot. Swiat KsiążkiOto wstęp książki: "Na pomysł napisania tej książki wpadłem w Chinach, w 2007 roku, w czasie spotkania Młodych Globalnych Liderów (dość pretensjonalna nazwa, przyznaję). Młodzi ludzie z całego świata, którzy już zdążyli osiągnąć sukces w biznesie, w działalności charytatywnej czy w mediach, przyjechali tam, by zastanawiać się, co właśnie oni mogą zrobić, by pomóc rozwiązać niektóre problemy świata. Całe towarzystwo podzieliło się na podgrupy, by wypracować jakieś rozwiązania, a to w sprawie głodujących dzieci w Afryce, a to w sprawie dostępu do edukacji w krajach Trzeciego Świata, a to w sprawie dystrybucji komputerów za 100 dolarów. Było to imponujące, bo większość zebranych stanowili milionerzy albo multimilionerzy, od założyciela Wikipedii, przez wiceszefa Google’a, po wiceprezydenta nowojorskiej giełdy, a wszyscy nie żałowali czasu i energii, by zmierzyć się z problemami, które, dokładnie rzecz ujmując, w najmniejszym stopniu nie były ich problemami. Jest w Ameryce takie sformułowanie, określające część motywacji ludzi próbujących się zmierzyć z problemami większymi niż oni sami – to make the difference – uczynić różnicę, krótko mówiąc, sprawić, że w kwestii X, Y czy Z coś się ruszy, choćby o parę centymetrów. Młodzi, a ściślej mówiąc, jeszcze młodzi ludzie, przyjechali do Dalian w Chinach właśnie po to, by „uczynić różnicę”. Pełen szacunku dla nich wszystkich pomyślałem wtedy jednak, że zanim zajmę się problemami globalnymi, chciałbym spróbować zmierzyć się z problemami lokalnymi, naszymi, polskimi.

W 2003 roku napisałem książkę "Co z tą Polską?" Pisałem o tym, co trzeba zrobić w naszym kraju, byśmy naprawdę ruszyli z kopyta. Prawdę mówiąc, pisałem jednak głównie o tym, co powinni zrobić politycy. I co? Niewiele, niemal nic. Po tych pięciu latach mam więc głębokie przekonanie, że stratą czasu jest pytanie, co politycy powinni zrobić dla nas. Wolę zapytać, co my sami powinniśmy zrobić dla siebie. Bo jeśli spadło bezrobocie, to dzięki zaradności, przedsiębiorczości i pomysłowości Polaków, a nie dzięki państwu. Coś się więc udało raczej mimo państwa, a nawet wbrew państwu niż dzięki niemu. Stop. Dobry moment, by wyciągnąć z tego wnioski. Otóż to, co w Polsce ma sens i ma przyszłość, dzieje się raczej dzięki obywatelom niż dzięki politykom, a więc jeśli chcemy, by zmieniło się jeszcze więcej, dużo więcej, powinniśmy się do roboty wziąć sami, sami odrobić zadanie domowe. […]

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Dziewczyny mają rację, a Klara ujęła to bardzo trafnie. Podpisuję się więc pod tym również.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zgadzam się z Klarą. Czuję i myślę dokładnie to samo. Dzisiejszy Lis to nie ten sam Lis co kiedyś :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

może zabrzmi to głupio, ale Lis, przez lata niemal mój ideał, jeśli idzie o dziennikarstwo, w momencie, kiedy własnym życiem zaprzeczył ideom, przestał być wiarygodny. no niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strasznie długo :) Uważajcie bo się zdezaktualizuje ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze jest w przygotowaniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A gdzie wywiad z Lisem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książkę już można kupić w księgarniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada sie interesujaco... podoba mi sie. Przyznam , ze ten skromny kawalek ksiazki zmusil mnie do refleksji i wzbudzil ciekawosc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.