Facebook Google+ Twitter

Premiera pierwszego singla międzynarodowej orkiestry REBEL BABEL

5 raperów i ponad 100 muzyków orkiestr dętych z kilku krajów zjednoczyło siły w utworze „Jak słowo daję”. To zapowiedź wielkiego transkulturowego projektu, którego pełna premiera planowana jest na wiosnę 2016r. we Wrocławiu.

 / Fot. Rebel BabelW projekcie biorą udział: L.U.C, Promoe (Looptroop), Bisz, Joka (Kaliber 44) i Ńemy, a przygrywają im orkiestry dęte kierowane przez Jana Feata pod banderą Rebel Babel Ensemble.

Zebrać tylu wspaniałych raperów to było karkołomne zadanie, ale to dopiero skromny początek – mówi kompozytor i performer Jan Feat. – Promoe przyleciał ze Szwecji. Bardzo cieszę się z udziału Joki, który był moim idolem kiedy w młodości wyjeżdżałem z Polski. Wielkie podziękowanie należy się Lucowi, który wciągnął Bisza i Ńemego. Nie byłoby oczywiście tego teledysku bez fantastycznych orkiestr dętych i wielu innych osób, którym dziękujemy.
Babel Ensemble, na którego czele stoi Jan Feat to pierwsza międzynarodowa hip-hopowo-folkowa orkiestra dęta, artystyczny eksperyment, otwarty i nieprzewidywalny. Do Rebel Babel Ensemble dołączyć może każda orkiestra dęta. W efekcie być może uda się stworzyć największy w Europie big band. Cel jest jasny: przywrócić blask amatorskich orkiestr zepchniętych na margines przez współczesną popkulturę, jednoczyć muzyków z różnych krajów, pokazać piękno języków, przekraczać granice, mieszać kultury i angażować publiczność, zaskakiwać i nieść dobrą energią poprzez muzykę.
Nie było dotąd równie eksperymentalnego projektu jak Rebel Babel. – dodaje L.U.C. – Cieszę się, że Jan Feat zrealizował pomysł, o którym mówił już trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy się spotkaliśmy. Uwielbiam siłę, prawdziwość i entuzjazm orkiestr dętych.
Założyciel kultowej szwedzkiej grupy LOOPTROOP Promoe przyznaje, że idea Rabel Bebel jest mu szczególnie bliska: Odkąd nagrałem mój pierwszy album „Modern Day City Symphony”, rapuję o Wieży Babel. O tym, że należy ją zburzyć i o tym, jak mikrofony mogą nam to umożliwić – mówi Promoe. – Hip-hop jest uniwersalnym językiem, który ma siłę przekraczania granic i ograniczeń: poprzez styl, flow i rytm. Dla mnie, jest to dokładnie to, o co chodzi w Rebel Babel.

Bisz przyznaje, że współpraca z Rebel Babel to jedna z ciekawszych rzeczy, jakie ostatnio robił: Utwór „Jak słowo daję” łączy różne rapowe style w jedną niecodzienną całość. To muzyka bez barier, nieskrępowana kreatywność, uwolnione słowo, czyli wszystko co lubię najbardziej.

Teledysk do „Jak słowo daję” nakręcony został w kilku miejscach we Wrocławiu. Otwiera go spektakularne ujęcie zrealizowane na szczycie wieży Sky Tower, jednego z najwyższych budynków w Polsce. Orkiestrą Hanys Band na wysokości 200m. ponad ulicami dyryguje Jan Feat. Potem oglądamy starannie zrealizowane portrety raperów, którzy rapując ciskają kolejne materie będące metaforą podmuchu skutków i materializacji jakie wiążą się z wypowiadaniem słowa.
Słowa mają ogromną moc. A dla raperów są szczególnie ważne. – wyjaśnia Jan Feat. – Kręcąc teledysk zadbaliśmy o to, by osobowość każdego z muzyków była wizualnie podkreślona. Dlatego każdy raper ma swój charakterystyczny podmuch. Joka rapuje otoczona śląskim pyłem, Lucowi towarzyszy psychiatryczna biel odzwierciedlająca jego zwariowany umysł, Promoe to mokre deszcze z Północy.Praca na planie trwała kilka dni. Wszystkie ujęcia celowo zostały nakręcone analogowo bez użycia jakichkolwiek efektów postprodukcyjnych. – Było ciężko. Przez trzy dni smarkaliśmy czarnym piaskiem i nie obyło się bez płukania zatok. – dodaje L.U.C. – Duże poświęcenie wszystkich, ale dla takich projektów warto.
Wraz z premierą na stronie rebelbabel.com udostępnione zostały nuty dwóch symfonii skomponowanych przez Jana Feata i rozpisane przez Admounde Le Pecoucha na orkiestry dęte. Wkrótce pojawią się kolejne. To propozycja dla wszystkich miłośników dęciaków: – Grajcie jeśli kochacie hip-hop, folk i funk, dzielcie się muzyką i pozytywną energią , dołączajcie– zachęca Jan Feat. – I wyczekujcie kolejnych wydarzeń sygnowanych przez Rabel Babel. Singiel „Jak słowo daję” to dopiero przedsmak tego na, co stać Rebel Babel Ensemble. Wielkie uderzenie szykujemy na wiosnę.

***
Jan Feat. (rocznik 1984) - duński kompozytor i performer polskiego pochodzenia, lider międzynarodowego projektu muzycznego Rebel Babel. Urodził się w Rønne na Bornholmie, dorastał we Wrocławiu, studiował w konserwatorium w Amsterdamie. Od dzieciństwa fascynują go orkiestry dęte. Z myślą o nich komponuje od kilku lat. Teraz powołał do życia nieograniczony międzynarodowy Rebel Babel Ensemble, jednoczący muzyków z całej Europy, amatorów i zawodowców. Wspólnie z nimi koncertuje, przygotowuje muzyczne flashmoby zaskakujące przypadkowych widzów. A wszystko po to, by dzielić się muzyką i przekazywać dalej pozytywną folkową i hip-hopową energię.

Rebel Babel to międzynarodowy projekt muzyczny będący serią koncertów, performensów i fleszmobów oraz wideorealacji, które oglądać można w internecie.
Rebel Babel Ensemble to międzynarodowy, nieograniczony big band, do którego dołączyć może każda orkiestra dęta. Na jego czele stoi performer i kompozytor Jan Feat. Rebel Babel Ensemble usłyszeć można podczas mikrokoncertów, czyli szalonych muzycznych akcji w przestrzeni miejskiej lub oglądając jedną z RAPocztówek publikowanych na profilu FB orkiestry. „Jak słowo daję” to premierowy singiel Rabel Babel Ensemble zapowiadający większy projekt, który ukaże się w maju 2016 roku w kooprodukcji z Wrocławiem Europejską Stolicą Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.