Facebook Google+ Twitter

Premiera spektaklu "Wiera Gran" w Teatrze Kamienica

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-11-19 20:47

24 listopada w warszawskim Teatrze Kamienica odbędzie się premiera spektaklu Anny Burzyńskiej "Wiera Gran", w reżyserii Barbary Sass. W rolę polskiej śpiewaczki żydowskiego pochodzenia wcieli się Justyna Sieńczyłło. Na scenie towarzyszyć jej będzie Paweł Burczyk.

 / Fot. Rafał Latoszek/ materiały prasoweWiera Gran była artystką światowego formatu. Niezwykle utalentowana, obdarzona głębokim głosem, występowała m. in. z Edith Piaf, Charles'em Aznavourem, Jacques'em Brelem w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Była również osobą niezwykłą - piękną, pełną pasji i życia. - To kobieta, która walczyła o swoją wolność przez wiele lat - podkreśla dyrektor i współzałożyciel Teatru Kamienica, Emilian Kamiński.

Twórcy spektaklu dokonali uważnej analizy psychiki artystki, łącząc spowiedź starszej kobiety ze wspomnieniami z pełnej blasków przeszłości. Przywoływane w czasie przedstawienia piosenki dopełniają barwny obraz artystki. "Wiera Gran" to opowieść o polskiej śpiewaczce i aktorce kabaretowej, wielkiej, ale zapomnianej gwieździe estrady.

- Anna Burzyńska (autorka scenariusza) inspirowała się książką "Oskarżona Wiera Gran" Agaty Tuszyńskiej - zaznaczył Emilian Kamiński. - To jest niezwykle ważna dla nas premiera. Po "Tango Notturno" chcemy zaproponować widzom portret kolejnej wielkiej kobiety. Będziemy takich kobiet szukać dalej i je pokazywać - dodał.

Scenografia stworzona przez Wojciecha Stefaniaka przedstawia mieszkanie Wiery z Paryża. Także sam budynek teatru jest z nią w pewien sposób związany. - W tej kamienicy artystka śpiewała dla oficerów Gestapo. Sztuka z jednej strony sięga więc do jej życia w Warszawie, ale także zahacza o jej pobyt w Paryżu - dodał Kamiński.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.