Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premierowa „Balladyna” w Centrum Kultury w Gdyni

Redakcja
Alina - Agnieszka Skawińska
Alina - Agnieszka Skawińska Małgorzata Soroka
Przedstawienie Tomasza Podsiadłego intryguje. Nic tu nie jest wyraźnie dobre albo złe, poczynając od postaci Aliny i Balladyny. Reżyser skupia się na uczuciach, wewnętrznych rozterkach bohaterów oraz trudnych relacjach międzyludzkich. 25 maja, w Centrum Kultury Gdyni odbyła się premiera dramatu Juliusza Słowackiego.

Spektakl jest jednym z trzech przygotowanych z okazji obchodów drugiej rocznicy powstania Sceny Studenckiej, ale jedynym w wykonaniu artystów Centrum Kultury w Gdyni. Dzięki nowej stylistyce sceny, zaaranżowanej przez scenografkę Annę Paciorek-Grabowską, widzowie znajdują się bliżej aktorów (aktualnie część sceny jest wysunięta do przodu i widownia znajduje się po trzech stronach).

Przedstawienie jest jedynym w swoim rodzaju. Przede wszystkim zminimalizowana została postać Goplany. Nic nie jest wyraźnie dobre albo złe, poczynając od postaci Aliny i Balladyny. W pewnym sensie młodsza z sióstr poprzez swoje zachowanie sama prosi się o karę, choć może nie aż tak drastyczną, a zdrada męża i dalsze morderstwa, popełniane przez Balladynę mimo ciągłych wyrzutów sumienia, wydają się logiczną konsekwencją pierwszej zbrodni. Reżyser skupia się na uczuciach, przeżyciach, wewnętrznych rozterkach bohaterów oraz trudnych relacjach międzyludzkich.

Martwa Balladyna, spowita ciemnością, widoczna tylko w momencie, gdy mrok rozpraszają błyskawice, leży na stole sekcyjnym. Nagle jednak ożywa i zaczyna poruszać się z innymi postaciami przy dźwiękach sugestywnej muzyki - oto początek spektaklu.

Dzięki sugestywnej grze Radosława Wika, Kirkor zdecydowanie nie wzbudza sympatii. Cierpiąca wdowa (w rej roli doskonała podczas całego przedstawienia Ewa Błachnio) chwyta za serce, kiedy pomimo wszystkich przejść pokazuje, jak wspaniałą jest matką, nawet na torturach przed śmiercią nie zdradzając imienia morderczyni. Główna bohaterka, grana przez Agnieszkę Niemiec, wypada bardzo przekonująco i prawdziwie; każdym swoim słowem i gestem jest ona Balladyną. Jak na debiutującą aktorkę, jest bardzo dojrzała, także w scenach miłosnych z Kirkorem oraz kochankiem - Kostrynem (Wojciech Jaworski). Postać Aliny, dzięki świetnej kreacji Agnieszki Skawińskiej, również pozostaje głęboko w pamięci.

W obsadzie nie ma ani jednego słabego punktu, choć tylko część ekipy to mniej lub bardziej doświadczeni aktorzy. Pozostali, w tym Agnieszka Niemiec i Katarzyna Tapek (druga odtwórczyni roli Balladyny), zostali wybrani w efekcie naboru zorganizowanego przez Centrum Kultury w Gdyni.

Młody reżyser nie boi się mierzyć z wielkimi dziełami literatury polskiej i na pewno jeszcze nieraz nas pozytywnie zaskoczy. Intrygująca scenografia, ciekawe, choć proste kostiumy, doskonała muzyka Rafała Kłoczki, podkreślają przekaz przedstawienia. Niekonwencjonalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie partii wokalnych oraz ciekawej choreografii.

Myślę, że spektakl zachęci wielu uczniów, znużonych tradycyjnymi przekazami lektur szkolnych do sięgnięcia po książkę, co jest jednym z głównych celów reżysera. Nie znaczy to, że sztuka jest przeznaczona tylko dla młodzieży, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Na pewno nikt nie uśnie w trakcie, pomimo panującej momentami całkowitej ciemności. A po spektaklu warto zadać sobie pytanie: do czego zdolny jest człowiek, aby zdobyć miłość, pieniądze i władzę. Czy jest jakieś usprawiedliwienie dla popełnionych czynów? Czy można choć na chwilę zapomnieć o tym, co się zrobiło? Czy każdego spotka zasłużona kara?

Rozdajemy zaproszenia na spektakle w Gdyni. Sprawdź, jak ja otrzymać

Więcej zdjęć w albumie Premiera "Balladyny" w Centrum Kultury w Gdyni 25.05.2012
oraz na Facebooku na oficjalnej stronie Centrum Kultury w Gdyni
Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Scenografia i kostiumy: Anna Paciorek-Grabowska
Asystent reżysera: Marta Łosiewicz
Muzyka: Rafał Kłoczko
Światło i dźwięk: Jarosław Barczewski
Zdjęcia, montaż i muzyka do zwiastuna: Dariusz Feluś

Obsada (w pierwszej kolejności premierowa):
Balladyna - Agnieszka Niemiec, Katarzyna Tapek
Alina - Agnieszka Skawińska, Dorota Śliwińska
Wdowa - Ewa Błachnio, Żaneta Palica
Kirkor - Radosław Wika, Miron Miotk
Kostryn - Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski
Grabiec - Karolina Żuk, Magdalena Łapot
Pustelnik - Magdalena Żelazkiewicz, Karolina Sowińska
oraz Filon, Gralon, Goplana, Kanclerz, Lekarz, Żołnierz, Poseł, Drugi Poseł, Pierwszy ze szlachty, Drugi ze szlachty.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto