Facebook Google+ Twitter

Premierowe pokazy na festiwalu filmów o tematyce żydowskiej

Zbliża się 8. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, który odbędzie się w dniach 23 - 28 listopada 2010. Będzie pokaz najnowszego filmu Feliksa Falka oraz kilka premier filmów dotąd w Polsce niewyświetlanych.

WJFF 2010 / Fot. www.wjff.plJuż niebawem polscy widzowie będą mogli obejrzeć w Warszawie nominowany do Oskara 2010 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz nagrodzony w Cannes w 2009 Złotą Kamerą "Ajami", w reżyserii Scandar Copti oraz Yaron Shani. Ich film reprezentuje kino sensacyjno-dramatyczne, osadzone w jednej z dzielnic Tel-Awiwu. Otworzy on w Kinotece przegląd filmów dotyczący społeczeństwa i kultury żydowskiej, który będzie również miał miejsce w Kinie Świt.


Oficjalny zwiastun Ajami

Film ten, wraz z takimi produkcjami jak Amreeka (w zeszłorocznym Cannes Nagroda FIPRESCI) autorstwa Cherien Dabis oraz Moje życie - Marcel Reich Ranicki, nominowany do Międzynarodowych Nagród Emmy 2010, wyreżyserowany przez Dror Zahavi, będą pokazami premierowymi w naszym kraju. Wymienione filmy są częścią tych, wyświetlanych w Konkursie Długometrażowych Filmów Fabularnych, jednym z dwóch odbywających się w trakcie festiwalu, obok Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych.

Wśród dokumentów zostaną wyświetlone np. "Cabaret Berlin, The Wild Scene" (reż. Fabienne Rousso-Lenoir), nagroda Yad Vashem '10, czy "The Last Survivor" (reż. Michael Pertnoy i Michael Kleiman), nagrodzony tytułem Najlepszy Film Dokumentalny na kilku festiwalach, w tym na Boston IFF '10 i Atlanta FF '10.

Jednocześnie przedpremierowo będzie można obejrzeć ostatni nakręcony przez Feliksa Falka film "Joanna". Nagrodzony już na 35. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za reżyserię i najlepszy scenariusz, obraz opowiada historię Polki, która w trakcie II Wojny Światowej ukrywała Żydówkę. Występują w nim m. in. Urszula Grabowska w roli tytułowej Joanny, Stanisława Celińska, Kinga Preis, Henryk Talar.

Festiwal po raz kolejny ma swojego patrona, którym w tym roku jest Amerykanin Paul Mazursky (właściwie Irwin Mazursky). Zostanie on laureatem Honorowej Kamery Dawida, którą przed nim otrzymali Steven Spielberg, Woody Allen, Roman Polański, Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek i Barbara Streisand.

Jako reżyser i scenarzysta zaistniał takimi filmami jak "Bob & Carol & Ted & Alice", w 1969 nominowanym do Oscara za reżyserię, "Niezamężna kobieta", w 1978 nominacja do Oscara dla najlepszego filmu oraz za scenariusz, Złotego Globu za reżyserię i scenariusz oraz Złotej Palmy, czy "20 lat i ani dnia dłużej", w 1996 nominacja do Złotego Niedźwiedzia.
Jako aktor dał się poznać chociażby emitowanym w polskiej telewizji, serialu "Rodzina Soprano".

W trakcie Warsaw Jewish Film Festival 2010 zostaną wyświetlone w cyklu pozakonkursowym 4 filmy z jego dorobku. Wymieniony już "Bob & Carol & Ted & Alice" oraz "Moskwa nad rzeką Hudson", "Tempest" i "Wrogowie".

Organizator festiwalu, Fundacja Rozwoju Kultury Żydowskiej w Polsce, pełny program WJFF ogłosi 8 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.