Premiership nie dla Polaków. Southampton przegrało z Derby

Rewanżowe spotkanie barażowe I rundy play off o awans do Premiership, pomiędzy Derby County i FC Southampton zakończyło się porażką Southampton po rzutach karnych. W barwach przegranej drużyny występują Marek Saganowski, Grzegorz Rasiak i Bartosz Białkowski.

Pierwszy mecz zakończył się przegraną Southampton 1:2. By awansować do kolejnej rundy play off zespół trzech Polaków musiał wygrać różnicą dwóch bramek. Od pierwszej minuty na boisko wybiegł, grający z nietypowym jak na napastnika numerem 4, Marek Saganowski. Na ławce zasiedli Grzegorz Rasiak i Bartosz Białkowski.

Już pierwsze akcje spotkania przyniosły nieoczekiwane emocje! W 2. minucie rzut rożny dla Derby wykonywał Matt Oakley, a Darren Moore zamienił dośrodkowanie na bramkę. Derby nie cieszyło się długo z prowadzenia, już w 4. minucie Jhon Viafara strzałem z około 20 metrów doprowadził do wyrównania.

Później tempo spotkanie zdecydowanie spadło. Zmuszeni do ataku pozycyjnego zawodnicy Southampton kontrolowali grę, lecz nie potrafili poważnie zagrozić bramce Derby. “Święci” grali niedokładnie, tracąc piłkę przed polem karnym przeciwnika. Najaktywniejszym zawodnikiem na boisku był prawoskrzydłowy Viafara z ekipy Southampton. Derby czekało jedynie na kontry, lecz gdy zawodnicy tej drużyny przechwytywali piłkę, przeważnie stwarzali zagrożenie pod bramką Davisa. Oddali kilka strzałów, jednak wynik do końca przerwy nie uległ zmianie. Poprawnie zagrał Marek Saganowski, który dobrze zgrywał piłki, notował mało strat. Niestety nie miał okazji do strzelenia gola. W 12. minucie oddał jedynie niegroźny strzał.

Drugą połowę Southampton zaczęło z dużym animuszem. W 51. minucie, strzelec gola Moore sfaulował piłkarza “Świętych” tuż przed polem karnym, ale strzał Surmana z rzutu wolnego odbił się od muru. W 54. minucie obrońcy Derby stracili piłkę przed polem karnym "Świętych", obrońca dalekim krosem uruchomił znajdującego się na około 35. metrze od bramki Derby Leona Besta. Ten przyjął piłkę na klatkę piersiową, następnie odegrał do wbiegającego w pole karne Viafary, a pomocnik piekielnie mocnym strzałem zdobył drugą bramkę dla Southampton! Atak Southampton trwał, strzelał m.in. Best, ale minimalnie nad bramką. W 60. minucie spotkania Derby miało zaledwie 45 proc. posiadania piłki. W 63. minucie spotkania Craig Fagan z Derby trafił w słupek. Chwilę później był już remis 2:2! Bramkę samobójczą strzelił Leon Best, niefortunnie interweniując przy rzucie rożnym dla Derby.

Na niecałe 20 minut przed końcem spotkania, Grzegorz Rasiak zmienił Marka Saganowskiego. W 89. minucie, zawodnicy Southampton przeprowadzili koronkową akcję, którą dobrym, technicznym strzałem z 14. metra wykończył Rasiak. “Święci” prowadzili w tym momencie 2:3. Podobnie jak w pierwszej połowie poszli za ciosem, bardzo groźnie strzelał Rudi Skacel, ale minimalnie chybił. W 93. minucie, sędzia skończył drugą połowę spotkania. O losach dwumeczu miała rozstrzygnąć dogrywka.

Tą lepiej rozpoczęli gracze Derby. Craig Fagan przelobował bramkarza “Świętych”, ale Chris Baird wybił piłkę z linii bramkowej. Później, swoje okazje mieli zawodnicy obu zespołów, jednak wynik nie uległ zmianie. Bardzo groźnie strzelał również Grzegorz Rasiak.

Rzuty karne rozpoczęły się fatalnie dla Southampton, strzelający jako pierwszy Leon Best spudłował. Później Rasiak pewnie wykorzystał jedenastkę, jednak w czwartej serii Inigo Idiakez posłał piłkę nad poprzeczką. Derby wszystkie swoje karne zamieniło na gole i wygrało to spotkanie.

Derby County w finałowym meczu barażowym o awans do Premiership zagra z WBA lub Wolverhampton. Pierwszy mecz tych drużyn zakończył się wygraną West Bromwich Albion 3:2. Rewanż odbędzie się 16 maja o godz. 20.45.