Facebook Google+ Twitter

Premiery warszawskiego Teatru Studio

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-10 20:02

Teatr Studio rozpoczął nowy sezon. W planach sporo premier na najwyższym poziomie artystycznym. Poniżej prezentujemy plany repertuarowe i zapowiedzi premier wrześniowych.

Premiery we wrześniu


4 września 2010 - "Przed odejściem w stan spoczynku" reż. Michał Kotański

reżyseria: Michał Kotański
scenografia:
Paweł Walicki
opracowanie muzyczne:
Ksawery Szlenkier

występują: Ewa Dałkowska (gościnnie), Agnieszka Roszkowska (gościnnie), Mirosław Zbrojewicz

„Komedia o duszy niemieckiej” – takim podtytułem opatrzył tę sztukę autor. Komedia? O upiorach nazizmu?... Zjadliwość i demaskatorska pasja pozwala Bernhardowi – bogowi austriackiego teatru – obnażyć przedziwne mechanizmy, w jakie wyposażona jest do dziś psychika uwikłanego w ponurą przeszłość mieszczucha. Ta, być może najlepsza ze sztuk Bernharda, jest również „portretem rodzinnym we wnętrzu”.

Relacje pomiędzy bohaterami, nie pozbawione są komplikacji i perwersji. Mają również pewien wymiar symboliczny: ich modele, i trwające latami współżycie, to podskórny układ sił w społeczeństwie, jak je widzi i opisuje autor. To teatr, gdzie gra się role, zamienia kostiumy i maski. To komedia, która nie chce się zakończyć...

 / Fot. plakat25 września 2010 - "Księżna d`Amalfi" reż. Jacek Głomb
w przekładzie Macieja Słomczyńskiego

reżyseria: Jacek Głomb
występują: Lena Frankiewicz, Joanna Trzepiecińska, Paula Kinaszewska, Paweł Wolak (gościnnie)
scenografia: Małgorzata Bulanda
ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska
muzyka: Kormorany

premiera: 25 września 2010 r.

Wielkie widowisko sceniczne z użyciem wszelkich dostępnych środków technicznych, 25 aktorów na scenie, wybuchowa mieszanka polityki, miłości i zemsty, elementy thrillera i melodramatu – taka będzie „Księżna d’Amalfi” współczesnego Szekspirowi Johna Webstera, którą na scenie warszawskiego Teatru Studio wyreżyseruje Jacek Głomb.

Mroczna historia wdowy, która wbrew zakazom braci poślubia wybranego przez siebie mężczyznę, za co zostaje ukarana śmiercią, nie jest jedynie romansem. Mimo upływu czterystu lat obraz dzikiej, namiętnej miłości, żądzy władzy, nienawiści oraz pragnienia zemsty ma wszelkie szanse, by trafić do współczesnego widza. Współczesny Szekspirowi John Webster (prawdopodobnie 1580 - 1634) wiarygodnie opisuje kryzys norm, zasad, idei i wartości przypisywany zazwyczaj naszej epoce. Bohaterowie grają przed sobą różne role, usiłując różnymi sposobami przejąć władzę nad bliźnimi.

Właśnie ten polityczny motyw manipulacji i dążenia do władzy zamierza wyeksponować Jacek Głomb, reżyser i dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej, spod ręki którego wyszły Szekspirowskie (lub zainspirowane Szekspirem) spektakle : „Koriolan”, „Portowa opowieść”, „Hamlet, książę Danii” i „Otello”. W gronie 25 wykonawców zobaczymy m.in. Joannę Trzepiecińską, zaś w tytułowej roli 31.letnią Lenę Frankiewicz, jeszcze niedawno aktorkę wrocławskiego Teatru Współczesnego. Prócz niej także Paulinę Kinaszewską, Janusza Stolarskiego, Stanisława Brudnego oraz dwóch aktorów legnickiej sceny Bogdana Grzeszczaka i Pawła Wolaka.

Nie będą to jedyne legnickie akcenty w tej warszawskiej realizacji. Scenografia i kostiumy będą dziełem Małgorzaty Bulandy, muzykę przygotują zaprzyjaźnione z tą sceną wrocławskie Kormorany, zaś ruch sceniczny opracuje Leszek Bzdyl.
Polska prapremiera „Księżnej d’Amalfi” miała miejsce w warszawskim Teatrze Studio w 1973 roku (reż. Georges Colin). Obecnie, po blisko 40. latach, utwór Webstera wraca na tę scenę.

Rozmowy Teatru Studio


Każdej z premier w Teatrze Studio towarzyszyć będzie dyskusja, w której poruszone zostaną kontrowersyjne tematy. Do uczestnictwa zapraszane będą osoby uznawane za autorytety w różnych dziedzinach, osoby ogólnie znane, znawcy danej specyfiki - twierdzi Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny Teatru Studio.

Plany na dalsze miesiące:


listopad 2010 - "Artaud" reż. Paweł Passini
styczeń 2011 - "Bracia Karamazow" reż. Lech Raczak
styczeń 2011, reż. Redbad Klynstra
styczeń 2011 - "Kto się boi Wirginii Woolf" reż. Helena Kaut – Hanson
kwiecień 2011 - spektakl oparty na piosenkach kanadyjskich reż. Piotr Cieślak
maj 2011 - "Niebezpieczna rozmowa" reż. Agnieszka Glińska
czerwiec 2011 - "Crucible" reż. Grzegorz Bral
czerwiec 2011 - "Chłopiec i drzewo" - bajka dla dzieci i dorosłych reż. Piotr Cieplak
czerwiec 2011 - "Sierpień - hrabstwo Osage" reż. Paweł Szkotak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.