Facebook Google+ Twitter

Prepaid na dowód? Dość inwigilacji!

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2012-07-10 20:22

Współautorzy: Paula Radwanowicz

ABW i CBA proszą o pomoc posłów - chodzi im o ograniczenie anonimowej sprzedaży kart prepaid w Polsce. To już kolejny krok ku ograniczeniu strefy prywatności po paszportach biometrycznych, spersonalizowanych kartach miejskich, podsłuchach i monitoringu. Dość!

Sonda

Prepaid na dowód...

 / Fot. Aleksander Polyakov/CC-BY-SA 3.0Naszym zdaniem nie można już dłużej tolerować takiej sytuacji. Możesz? Przyłącz się doi protestu i zaproponuj jego formę. W Warszawie spotykamy się 29 lipca, o godz. 12 przed Zoo. Co zrobisz w swoim mieście?

Jak podaje Gazeta.pl służby chciałyby wprowadzenia przepisu, zgodnie z którym sprzedawcy spisywaliby na specjalnym formularzu dane osób kupujących prepaidy. Powód? Dziś telefony na kartę stanowią jedną z największych przeszkód w łapaniu przestępców.

Szef CBA, Paweł Wojtunik twierdzi, że w Polsce 99 proc. przestępców korzysta z prepaidów gdyż ułatwiają one prowadzenie nielegalnych interesów. Przypadki posługiwania się telefonami na abonament to rzadkość. „Gdy do Polski przyjeżdża przestępca z zagranicy, pierwsze, co robi, to kupuje na lotnisku starter” - potwierdza słowa Wojtunika oficer Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ekspert od telekomunikacji.

Przyłącz się do protestu!


Jak czytamy na Polityka.pl „W półświatku powszechna i od dawna stosowana jest zasada - jedno połączenie, jedna karta”. Oznacza ona, że przestępca po krótkiej rozmowie wyrzuca starter z telefonu, by w ten sposób dodatkowo utrudnić jego namierzenie.

Służby nie są bezsilne w przypadku użytkowników telefonów na kartę. Proces jest jednak dużo bardziej skomplikowany i wymaga zastosowania tzw. analizy krzyżowej. „Na nasze pytanie o jeden numer operator przysyła odpowiedź wraz ze zidentyfikowanymi wszystkimi, np. 200 rozmówcami. Później sam raportuje, że na nasze żądanie dokonał 201 sprawdzeń, choć pytanie dotyczyło sprawdzenia jednego telefonu. A potem w mediach krzyczą, że jesteśmy najbardziej inwigilowanym społeczeństwem” - mówi Wojtunik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dziadek
 • Dziadek
 • 10.07.2012 21:38

Tak naprawdę to policja wie gdzie potencjalny przestępca mieszka i z kim się bawi tylko w Polsce jest za dużo "immunitetów i paszportów dyplomatycznych" !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
max
 • max
 • 10.07.2012 21:27

Ktoś znowu na tym zarobi a zwykły zjadacz chleba dostanie w plecy... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Max
 • Max
 • 10.07.2012 21:25

To jest takie mądre jak i ACTA zajęcia nie mają i szukają głupot

Komentarz został ukrytyrozwiń
antyjudasz
 • antyjudasz
 • 10.07.2012 21:03

Jeszcze lepszym ułatwieniem byłoby założyć każdemu człowiekowi elektroniczne bransoletki z kamerką i nadajnikiem ,albo aresztować co 10 osobę.[To żart] .Nie rozumiem tych dobrodziei co kosztem wszystkich chcą sobie ułatwiać życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
beny
 • beny
 • 10.07.2012 20:49

Przestępcy przy kupnie kart i tak wylegitymują się fałszywymi dokumentami.To tylko podroży koszt kart i ułatwi inwigilację zwykłych ludzi a nie przestępców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.