Facebook Google+ Twitter

Prepaid na dowód? Dość inwigilacji!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-07-10 20:42

Współautorzy: Paula Radwanowicz

ABW i CBA proszą o pomoc posłów - chodzi im o ograniczenie anonimowej sprzedaży kart prepaid w Polsce. To już kolejny krok ku ograniczeniu strefy prywatności po paszportach biometrycznych, spersonalizowanych kartach miejskich, podsłuchach i monitoringu. Dość!

 / Fot. Aleksander Polyakov/CC 3.0Naszym zdaniem nie można już dłużej tolerować takiej sytuacji. Możesz? Przyłącz się doi protestu i zaproponuj jego formę. W Warszawie spotykamy się 29 lipca, o godz. 12 przed Zoo. Co zrobisz w swoim mieście?

Naszym zdaniem nie można już dłużej tolerować takiej sytuacji. Możesz? Przyłącz się doi protestu i zaproponuj jego formę. W Warszawie spotykamy się 29 lipca, o godz. 12 przed Zoo.

Jak podaje Gazeta.pl służby chciałyby wprowadzenia przepisu, zgodnie z którym sprzedawcy spisywaliby na specjalnym formularzu dane osób kupujących prepaidy. Powód? Dziś telefony na kartę stanowią jedną z największych przeszkód w łapaniu przestępców.

Szef CBA, Paweł Wojtunik twierdzi, że w Polsce 99 proc. przestępców korzysta z prepaidów gdyż ułatwiają one prowadzenie nielegalnych interesów. Przypadki posługiwania się telefonami na abonament to rzadkość. „Gdy do Polski przyjeżdża przestępca z zagranicy, pierwsze, co robi, to kupuje na lotnisku starter” - potwierdza słowa Wojtunika oficer Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ekspert od telekomunikacji.

Przyłącz się do protestu!


Jak czytamy na Polityka.pl „W półświatku powszechna i od dawna stosowana jest zasada - jedno połączenie, jedna karta”. Oznacza ona, że przestępca po krótkiej rozmowie wyrzuca starter z telefonu, by w ten sposób dodatkowo utrudnić jego namierzenie.

Służby nie są bezsilne w przypadku użytkowników telefonów na kartę. Proces jest jednak dużo bardziej skomplikowany i wymaga zastosowania tzw. analizy krzyżowej. „Na nasze pytanie o jeden numer operator przysyła odpowiedź wraz ze zidentyfikowanymi wszystkimi, np. 200 rozmówcami. Później sam raportuje, że na nasze żądanie dokonał 201 sprawdzeń, choć pytanie dotyczyło sprawdzenia jednego telefonu. A potem w mediach krzyczą, że jesteśmy najbardziej inwigilowanym społeczeństwem” - mówi Wojtunik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

wolę rejestrowane telefony i tańsze rozmowy. Nie mam nic do ukrycia. Inwigilacja mi niczym nie zagraża. Niech sobie słuchają. A co. pośmieją się może.

Jak ktoś chce być, nierejstrowany, anonimowy, ewentualnie nie-podsłuchiwany, to niech płaci choćby 10 razy więcej. Tajemnica kosztuje ! jak wszystko w życiu. A terrorystom i gangom, ł a p ó w k a rz o m, mówimy NIE!

Komentarz został ukrytyrozwiń
qqq
  • qqq
  • 11.07.2012 19:38

Też uważam, że bandyci nie powinni być anonimowi. Dlatego posłowie powinni wprowadzić obowiązek rejestrowania się bandytów. Np. poprzez formularz na poczcie, ewentualnie na odpowiedniej stronie www policji.
To bardzo ułatwi ich łapanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
FGe
  • FGe
  • 11.07.2012 16:23

cytuję autora "ABW i CBA proszą o pomoc posłów - chodzi im o ograniczenie anonimowej sprzedaży kart prepaid w Polsce. To już kolejny krok ku ograniczeniu strefy prywatności po paszportach biometrycznych, spersonalizowanych kartach miejskich, podsłuchach i monitoringu. Dość!'kon.cyt.
Słusznie , gdyż bandyci NIE MOGĄ BYĆ ANONIMOWI!Również CI CO MAJA Zakaz wejścia na stadion , tzw. kibole nie mogą sobie tak sobie wejść na mecz.Później tacy robią zadymy.Tak jest na całym świecie ,w USA to normalne

Komentarz został ukrytyrozwiń
Orwell
  • Orwell
  • 11.07.2012 07:30

Świetny pomysł! Proponuję pójdźmy dalej: niech numer telefonu będzie wpisywany do dowodu osobistego a numer niech będzie wolno zmienić 3 razy w życiu. To bardzo ułatwi pracę Policji. Zróbmy też nową ustawę, najlepiej z wpisem do Konstytucji: Obywatel ma obowiązek zgłosić fakt popełnienia przez siebie przestępstwa. Druki zgłoszenia powinny być dostępne w każdym kiosku Ruchu. Te rozwiązania powinny zwiększyć skuteczność działań Policji a każdy uczciwy obywatel powinien je popierać, bo przecież skoro nie popełnia przestępstw to nie godzą w jego wolność.
Info dla zaspanych: Powyższy wpis miał być ironiczny w swym brzmieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.