Facebook Google+ Twitter

Prestiż, jakość czy cena i funkcjonalność?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-07 18:43

Skąd pochodzi różnica cen pojazdów tej samej klasy? Inne pytanie: skąd bierze się różnica w cenie między pojazdami tej samej grupy? Jeśli różnica jest znaczna, a dostajemy pojazd podobnie wyposażony, to po co przepłacać?

pojazd A / Fot. Marcin Majkowski (depechmaniac) Wybór jest prosty: tańszy, dobrze wyposażony i po kłopocie… Nic bardziej mylnego. Wybór samochodu nie jest rzeczą prostą - zwłaszcza, gdy nie dysponuje się odpowiednio zasobnym portfelem. Większość prywatnych nabywców, czyli pospolitych Kowalskich, patrzy właśnie poprzez pryzmat portfela. Dlatego też przysłowiowy Kowalski mając przed sobą samochody tej samej klasy wybierze najtańszy i najlepiej wyposażony. Może nie każdy, ale większość z nich. Przecież nawet pospolity zjadacz chleba chciałby jeździć nie pojazdem klasy średniej niższej, ale jednak wyższej.

Zastanawiająca jest rozpiętość cenowa pojazdów tej samej klasy mających podobne wyposażenie standardowe (wg producentów). Zwłaszcza, gdy wiemy, że pojazdy tejże klasy należą do jednej grupy (czyt. producenta-właściciela). Odpowiedź wydaje się prosta. Każdy z nich przeznaczony jest do innej grupy docelowej. Sprytne i inteligentne tłumaczenie producenta. Przez grupę docelową oczywiście rozumiemy zasobność portfela. Takie wyjaśnienie wystarczy dla 50% Kowalskich. Co z pozostałymi 50%? Często spotykamy się również z informacją, że dane auto jest przeznaczone dla osób z zacięciem sportowym, kolejne jest „samochodem rodzinnym”, etc. To zaspokaja ciekawość powiedzmy 45%. Pozostaje 5% populacji Kowalskich - tych, którzy mogą zrozumieć i przełknąć różnicę, kiedy porównują samochody z różnych klas, ale nie z tej samej.

Dla tych właśnie 5% powstał ten artykuł, by zapobiec ich dalszemu pogrążaniu się w szaleństwie. Nie będzie on zawierał informacji na temat marki i modelu. Uważam, że to bez znaczenia. Ważniejszą rzeczą jest pomoc w zrozumieniu skąd mogą brać się różnice w cenie.

Załóżmy, czysto hipotetycznie, że mamy do czynienia z trzema producentami pojazdów, należących do jednej grupy, czyli tego samego właściciela. Nazwijmy go X. W grupie tej znajdują się trzy marki pojazdów, które różnią się od siebie wyglądem zewnętrznym. Każda z nich ma swój model, powiedzmy odpowiednik. Nazwijmy je kolejno A, B i C. Wszystkie należą do segmentu pojazdów kompaktowych, klasa średnia niższa. Jako, że jest to ta sama grupa (właściciel), pojazdy wyposażone są w te same silniki, ten sam typ zawieszenia przód/tył i po części w to samo wyposażenie standardowe.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: motoryzacja


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.