Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22933 miejsce

„Preteksty do wspomnień” Krystyny Kolińskiej – ocalone z pamięci

Krystyna Kolińska zaoferowała czytelnikom wgląd do swej pamięci, by na podstawie wybranych "kamyków pamięci" ocalić od zapomnienia szereg przeżyć, doświadczeń, jakie były jej udziałem w spotkaniach ze znanymi twórcami kultury i nauki.

Krystyna Kolińska, Preteksty do wspomnień, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2014 / Fot. okładka książki Zbiór wspomnień Krystyny Kolińskiej, jaki ukazał się nakładem Iskier, zatytułowany „Preteksty do wspomnień” rozpoczyna się znamiennym westchnieniem autorki, wyrażającym bezsilność wobec nieubłaganego czasu. Przez wieki ludzkiej cywilizacji nie wynaleziono lepszej formy utrwalenia upływających zdarzeń niż forma książkowych zapisów, toteż podjęta przez autorkę decyzja o spisaniu przeżytych historii jest w pełni zrozumiała i uzasadniona. Czytelnikowi pozostaje wyrazić wdzięczność wobec autorki, że wbrew potędze przemijania podjęła cenny trud, który zaowocował przywołaniem ważnych wycinków przeszłości, jakiej była świadkiem.

Wspomnienia mają swoje grono miłośników, którzy czerpią z nich wiedzę o ludziach i ich obyczajach, uwarunkowaniach ich losów, odnajdują w nich miniony kształt życia i jego wartości. Bez wątpienia nowa książka Krystyny Kolińskiej oczekiwania takie spełnia. Przynosi jednak więcej, bo objaśnia kulisy twórczości autorki i grona osób, z jakimi nawiązywała znajomość, a więc szeregu pisarzy, artystów, profesorów. Wśród nich czytelnik spotyka znane postacie, między innymi Yoshiho Umedy, Zbigniewa Raszewskiego, Ignacego Mosia, Nelly Strugowej, Gustawa Morcinka, Leopolda Buczkowskiego, Marii Kuncewiczowej, Eryka Lipińskiego, Krystyny Skuszanki. Zawartość treściową dokumentalnie wzbogaca bogaty zespół zdjęć z archiwum autorki.

Wzruszenie wywołują poszczególne historie, układające się w szereg rozdziałów, w jakich dziennikarską metodą przekazywania najistotniejszych treści autorka odtwarza spotkania sprzed lat. W gruncie rzeczy bowiem u źródeł prezentowanych zdarzeń tkwią różne dramaty, jakie przyczyniły się do ludzkich wyborów życiowych. Spotkania pozwalają na wysłuchanie osobistych historii bohaterów i przeniesienia się w te kluczowe dla ich życia momenty, które zdecydowały o ich twórczych działaniach. Tym samym przed oczyma czytelnika przesuwa się i historia w całej swej złożoności, i dzieła kultury, powoływane wysiłkiem ludzkim naprzeciw rozmaitym trudnościom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawa recenzja o ciekawych ludziach, czasach i tym co juz przeminęło... Dziekuje za przybliżenie tej książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ocaliła od zapomnienia, piękny wkład pracy Autorki tej książki. Dziękuję Adrianno za relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawi ludzie, to i wspomnienia ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.