Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13606 miejsce

Prezent dla mieszkańców Poznania - pastorałka na Scenie na Piętrze

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-15 16:04

Nie są to jasełka, ani figle grupy kolędniczej. To opowieść o pewnym zdarzeniu. Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań” przygotował „Pastorałkę” dla dużych i małych, dla całej rodziny.

PASTORAŁKA 2008 / Fot. M.WasińskaKolejny już raz, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań” mający siedzibę w Młodzieżowym Domu Kultury nr 3, przygotował noworoczny prezent dla mieszkańców Poznania.
„Pastorałka” jest inscenizacją zwyczaju kolędowania opartą na folklorze góralskim. W barwnych obrazach ożywają autentyczne tańce oraz zabawy dziecięce, melodie i tradycyjne teksty mówione lub śpiewane w okolicach Żywca.

Widowisko wzbogacają polskie pastorałki i kolędy. Wszystko w scenerii kostiumów góralskich i krakowskich, codziennych i odświętnych. Realizacji towarzyszy żywa muzyka w wykonaniu kapeli zespołu.

Co wyróżnia spektakl wśród innych inscenizacji?

Nie jest to widowisko typowo „jasełkowe”, nie przedstawia też poczynań typowej żywieckiej grupy kolędniczej. To opowieść o pewnym zdarzeniu. Na hali spotykają się pasterze. Wraz z dziewczętami, które przyniosły im posiłek, wspólnie bawią się, grając i śpiewając. Zapada zmrok, dziewczęta wracają do wsi, pasterze zasypiają… Co dzieje się dalej? To trzeba zobaczyć!

Dość powiedzieć, że na scenie pojawiają się diabły, anioły, grupa kolędnicza z gwiazdą… i niespodzianki. Dzieci świetnie bawią się, emanują radością i autentyzmem. Grają na tradycyjnych instrumentach ludowych: piszczałkach, okarynach oraz na fletach. Teksty ludowe prezentują posługując się gwarą.

Nad sensem bożonarodzeniowej historii można się zadumać, można też spojrzeć na nią oczami dziecka. Każdy, kto czuje się jeszcze dzieckiem, na pewno "Pastorałkę" zapamięta. Jest to bowiem widowisko dla wszystkich, dla dorosłych i dla dzieci - dla całej rodziny.
Czas przedstawienia ok. 45 min.

***
„Scena na Piętrze”,
ul. Masztalarska 8A
5 i 6 stycznia 2010 roku
godz. 10.00 lub 12.00

Zgłoszenia grup: nr telefonu 0605 89 50 89 do 22 grudnia 2009 roku

Adres zespołu: Młodzieżowy Dom Kultury nr 3
60-235 Poznań ul. Jarochowskiego 1
tel. 61 866 57 47
mdk3.lazarz.pl

Autor: Magdalena Wasińska
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie blubry.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I tak trzymać!
:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.