Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20654 miejsce

Prezentacja dorobku autorskiego Barbary i Adama Podgórskich

"Yesterday" i "Taniec węgierski" Brahmsa oraz inne utwory, w popisowym wykonaniu uczniów rudzkiej Szkoły Muzycznej poprzedziły otwarcie ekspozycji pokazującej dorobek autorski i wydawniczy Barbary i Adama Podgórskich.

 / Fot. AnnaJach
Dla Podgórskich i gości Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej wystąpił kwartet smyczkowy prowadzony przez Annę Skubacz, w składzie: Filip Darłak, Magdalena Ogryzek, Marcelina Ulczok, Hanna Osiewalska.


 / Fot. AnnaJachBarbara i Adam Podgórscy obchodzą w tym roku 20-lecie pracy autorskiej. Dlatego wspólnie z przyjaciółmi i znajomymi cieszą się dokonaniami. Tematyka ich książek obejmuje kultur obyczajowo – obrzędowa, kulturę masową, kulinaria, paremia, szaradziarstwo, dziedzictwo kulturowe i historyczne Górnego Śląska.

 / Fot. AnnaJach- Do niedawna jeszcze nie wiedzieliśmy ile opracowań mamy ‘"a koncie” – powiedział Podgórski – ale dla potrzeb wystawy trzeba było jakoś ogarnąć ten dorobek. Liczyliśmy i liczyliśmy i doliczyliśmy się 97 pozycji, choć pewnie jeszcze coś doskoczy. Są to książki naszego autorstwa, książki pod naszą redakcją, książki naszego współautorstwa w różnym stopniu oraz e-booki, ważniejsze pozycje internetowe i aż 25 manuskryptów w muzeach i bibliotekach. Do tego dochodzi ponad 4500 publikacji prasowych, po połowie mniej więcej „papierowych” i w mediach elektronicznych. Z arytmetycznego rachunku wychodzi, że statystycznie biorąc, nieomal codziennie, przez ponad 12 lat ukazywał się jakiś nasz artykuł.
 / Fot. AnnaJach
Spotkanie z autorami otworzyła dyrektor muzeum, doc. dr Barbara Nowak, a poprowadziła Ewelina Pieczka – kierownik Działu Etnografii i zarazem komisarz wystawy. Po rozmowie z publicznością były kwiaty i życzenia, m.in. od Rady Miasta i Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Rudzcy filateliści przekazali jubilatom koperty a'la FDC ze znaczkami personalizowanymi Barbary i Adama i datownikiem stosownym do uroczystości.
 / Fot. AnnaJach
- Mam męża z szalonymi pomysłami – twierdzi Barbara Podgórska – więc pracujemy równocześnie nad kilkoma książkami. Dzisiaj z drukarni nadeszła paczka z książką: Kto je i piej, ten dobrze żyje. Niebawem ukażą się następne, w tym, najbardziej – nie tylko przez nas oczekiwana, będąc efektem chyba 8-letniej pracy, zatytułowana „Nazwy miejscowe i terenowe w Rudzie Śląskiej”. Na tapecie jest też opracowanie zbiorowe „Godulowe silva rerum”.
 / Fot. AnnaJach
Przy okazji w muzeum pokazano plansze z osobistymi dedykacjami i autografami sławnych ludzi, podarowanymi Podgórskim, m. in. przez wszystkich prezydentów i premierów III RP. Cały zbiór liczy około 700 pozycji. Tę ekspozycje przygotował Jerzy Krysiak.

 / Fot. AnnaJach
 / Fot. AnnaJach / Fot. AnnaJach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

No no.... Jestem pełen uznania dla pracowitości. Gratuluję i życzę dalszej owocnej twórczości i sukcesów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Barbary i Adama. To bardzo piękny dorobek a 20. jubileusz to już specjalna okazja aby docenić autorów i wydawców. Brawo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fakt. Kawał dobrej roboty. Jest czego pogratulować. szczerze. Ruda Śląska ma u siebie "skarb" - czyli parę Podgórskich.

a swoją drogą gratulacje też Pani Annie Jach, która wiernie kibicuje i relacjonuje poczynania duetu autorskiego Podgórskich. ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Barbaro i Adamie!!!! Życzę wam dalszych sukcesów w życiu osobistym i literackim. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy się cieszyć setną książką, czyli wypadnie Wam na pół, rowno po 50 sztuk na głowę!!! 20 lat pracy twórczej, to piękny jubileusz i na kolejny życzę Wam po 100 wydanych książek "na głowę":))))) A może, gdy przyjdzie Wam ochota na opracowanie poświecone zabytkom, to gdzieś tam na kartach znajdą się miejsca na moje grafiki? Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.