Facebook Google+ Twitter

Prezenteizm – choroba współczesnych pracowników

Wysoka gorączka, osłabienie i przeziębienie powinny skłaniać do wizyty u lekarza. Od jakiegoś czasu zauważono jednak, że pracownicy wystrzegają się zwolnień lekarskich.

 / Fot. fotoliaSytuacja na rynku pracy oraz bezrobocie są przyczyną wystawiania zdrowia na ciężką próbę. Obecnie wielu z nas woli leczyć przeziębienie w miejscu pracy, niż we własnym łóżku. Prezenteizm (od angielskiego słowa 'present' – obecny) oznacza przychodzenie do pracy mimo postępującej choroby. Pracownicy wykonują swoje obowiązki, ale zależy im przede wszystkim na obecności a nie na produktywnej pracy.

Tymczasem, chory pracownik to nieefektywny pracownik. Naukowcy badający prezenteizm zwracają uwagę na bezcelowość pracy chorego. Ma on przede wszystkim problemy z koncentracją, obniżoną zdolność reakcji co powoduje spadek jego wydajności nawet o 40 procent. Co więcej, nieleczona prawidłowo choroba sprzyja poważnym powikłaniom i dłuższej nieobecności w pracy. Istnieje także ryzyko, że zarazi innych współpracowników. Ponadto, chory pracownik może popełnić błędy i narazić firmę na jeszcze większe straty.

Jeszcze nie tak dawno dość popularnym zjawiskiem było wyłudzanie od lekarzy zwolnień lekarskich . Symulowanie choroby mogło pomóc w otrzymaniu dni wolnych bez konieczności brania urlopu. Dzisiejsza sytuacja doprowadza do podobnych kuriozalnych zachowań pracowników, którzy zamiast się leczyć stawiają się do pracy. Przyczyną takiego postępowania jest oczywiście obawa przed zwolnieniem lub niepełne wynagrodzenie.

Prezenteizm może być również oznaką pracoholizmu. Ponadto wiele osób w ten dziwny sposób wyraża swoje oddanie firmie. Według nich przysługujące im L4 mogłoby być oznaką słabości. Zapominają, że dbanie o zdrowie jest najważniejsze a takie poświęcenie nie zostanie zauważone.

Zmieniający się rynek pracy powoduje, że prezenteizm staje się normą. Praca dla wielu osób staje się jedną z najważniejszych wartości. Można również zauważyć, że przychodzenie do firmy z chorobą nie budzi już zdziwienia wśród innych. Główny Urząd Statystyczny ujawnia, że co szósty Polak woli pracować, niż leczyć się w domu. W Stanach Zjednoczonych, gdzie po raz pierwszy zauważono zjawisko prezenteizmu, jest jeszcze gorzej. Aż 34% Amerykanów przychodzi do pracy nie zważając na swój stan zdrowia.


Sposobem na prezenteizm jest prawidłowy work-life-balance, który pozwoli dbać o zdrowie i zachować odpowiednią równowagę.

Więcej o prawach pracownika i przepisach w pracy przeczytasz na serwisie praca.gratka.pl:

Co powieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie

Zanim pójdziesz na L-4, zobacz, jakie masz prawa

Prawa pracownika na czas leczenia uzdrowiskowegoWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.