Facebook Google+ Twitter

Prezenty

Najpierw nie chciałam uwierzyć, a potem uznałam fakt za incydentalny. Jednakże myliłam się, bo aż kilka osób potwierdziło, że istotnie tak bywa: w prezencie na Pierwszą Komunię, dziecku cierpiącemu psychicznie z powodu odstających uszu, zostaje sfinansowany zabieg ich przyszycia.

Najpierw nie chciałam uwierzyć, a potem uznałam fakt za incydentalny. Jednakże myliłam się, bo aż kilka osób potwierdziło, że istotnie tak bywa: w prezencie na Pierwszą Komunię, dziecku cierpiącemu psychicznie z powodu odstających uszu, zostaje sfinansowany zabieg ich przyszycia. Fundatorami są zazwyczaj rodzice chrzestni, a wszyscy włączeni w sprawę są uszczęśliwieni. Tak mi powiedziano.

Zaczęłam wypytywać, wydzwaniać do znajomych rodziców i ich dzieci, stawiając pytania: czym obdarzane było dziecko z okazji jego Pierwszej Komunii, oraz jakie były życzenia samych dzieci, o ile w ogóle były. Bo już
sam fakt oczekiwania na prezent we wzniosłej sytuacji jaką powinna być Pierwsza Komunia, wydaje mi się czymś mało stosownym, jak i w ogóle obdarzanie dziecka, poza darem wręczanym przez kapłana.

Jednakże w naszej kulturze prezenty są częścią składową uroczystości komunijnej, a ich rodzaj zależy nie tylko od zamożności bliższej i dalszej rodziny, ale podlegają zmieniającej się modzie. Tak więc już nie rowery górskie ani inny sprzęt sportowy są „na topie”, a jeżeli pojazd - to motocykl, natomiast spośród turystycznych atrakcji już nie pielgrzymka do Rzymu (jakkolwiek taki prezent jest nadal aktualny), ale na przykład wycieczka pod piramidy.


Inne otrzymywane przez dziecko prezenty, to wyremontowanie jego pokoju, nowe meble, także zegarek i drobna biżuteria, a coraz częściej po prostu pieniądze. Podobno te są szczególnie pożądane i cieszą najbardziej zarówno dzieci, jak ich rodziców. Nie wiem czy tak jest naprawdę, ale tak mi powiedziano. Jednak same dzieci o pieniądze nie proszą.

Prezentami są też komórki telefoniczne, aparaty fotograficzne, albumy do zdjęć oraz albumy związane ze sztuką, filmy nagrane na DVD, jak również utwory muzyczne. Co z tego zestawu szczególnie dzieci cieszy, trudno było moim rozmówcom określić.

A o co proszą same dzieci? Często o komputer i prośba z reguły zostaje spełniona. Zdarzają się też prośby wzruszające: 8-letnia Wiktoria na Komunię życzyła sobie kota ze schroniska i jej prośba została spełniona. Natomiast niezwykłą prośbę miała Ania, która zwróciła się do chrzestnego o konia do konnej jazdy. Dobry ojciec chrzestny być może nawet kupiłby dziewczynce kucyka, jednak w miejscu jej zamieszkania nie było dla niego odpowiedniego miejsca.

Dziewczynki są też zazwyczaj zaabsorbowane przygotowaniami do uroczystości, w tym białą sukienką, która
niekiedy przypomina suknię ślubną w zmniejszonym rozmiarze. „Z wiankiem na głowie są całe ceregiele”
powiedziała pewna babcia. Niektórzy księża skutecznie przeciwstawiają się nadmiernemu strojeniu się dziewczynek przystępujących do Pierwszej Komunii, proponując skromną szatę zwana albą. Inni pozostawiają rodzicom wolny wybór i wtedy bywa różnie. Z chłopcami na ogół takich problemów nie ma, z tym, że niektórzy stawiają opór wobec marynarki, w której czują się nieswojo.

Sami rodzice są również intensywnie zajęci przygotowaniami do uczty, jaka zazwyczaj odbywa się po uroczystości w kościele. Kogo zaprosić, gdzie posadzić przy wspólnym stole, a nieraz trzeba też pomyśleć o noclegu dla przyjezdnych gości. Zamożniejsi urządzają przyjęcie w restauracji, a ubożsi, jakkolwiek ucztują w domu, to jednak często się zapożyczają. Tak mi mówiono.

Tylko od jednej matki dowiedziałam się, że córeczka jako prezent komunijny otrzymała Biblię. Mam śliczną fotografię tej dziewczynki, o skupionej i rozświetlonej twarzy. Patrząc na nią myślę o tym, co w obyczajach
zmienia się wraz z czasem, a co niezmiennie trwa.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"A pieniądze i owszem, szczegolnie te w kopertach - dzieci dyskretnie pouczane o wielkich potrzebach pana Boga, zanoszą je do księdza" - Ale o co chodzi ? Pani Jadziu, bez obrazy ale co też pani wygaduje... :D:D:D:D

Zauważcie, że odchodzi sie o "wystawności" na komuniach. Czy czasem co raz wiecej parafii nie rozporządza np jednolitego stroju dla wszystkich?

Komentarz został ukrytyrozwiń

a na bierzmowanie powiększeniu biustu od Pana Boga

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na ogół pierwsza komunia to jest takie wesele numer jeden.
Samo przyszycie uszu je jest samo w sobie niczym złym, bo jednak poprawia samopoczucie dziecka, ale napewno nie powinno byc "nagrodą" która jakoś mi w takiej konfiguracji kojarzy się z "poprawianiem pana Boga" - skoro już stworzył takie........
A pieniądze i owszem, szczegolnie te w kopertach - dzieci dyskretnie pouczane o wielkich potrzebach pana Boga, zanoszą je do księdza. Chyba, że rodzice , wierzący również w złotego cielca, zdążą zainterweniować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.