Facebook Google+ Twitter

Prezes NFZ stanie przed Naczelną Radą Lekarską?

NFZ to instytucja państwowa, która najlepiej służy swoim urzędnikom. Nie liczy się ani z płatnikami składek zdrowotnych, ani z lekarzami oraz szpitalami i przychodniami. A prezes NFZ, za "szkodzenie systemowi", ma stanąć przed sądem lekarskim.

 / Fot. Tadeusz Kowalski/Wiadomości24Jak informuje Tokfm.pl, Naczelna Rada Lekarska "zamierza postawić prezesa NFZ przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej, a potem sądem lekarskim". Według portalu - "samorząd lekarski chce, by Jacek Paszkiewicz odpowiedział za - jak twierdzą - szkodzenie systemowi i pacjentom".

Jacek Paszkiewicz nigdy nie był urzędnikiem ani menadżerem. Zanim został prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, był lekarzem w Gdańsku. Prezes ma doktorat z hepatologii.

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), internista z Będzina Maciej Hamankiewicz mówi, ale i wyjaśnia, że "zmieniona niedawno ustawa o zawodzie lekarza jasno reguluje takie sytuacje". "Lekarzy pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia uważa się za wykonujących zawód lekarza. W związku z tym podlegają jurysdykcji rzeczników odpowiedzialności zawodowej i sądów lekarskich" - czytamy.

Z opinii lekarzy wynika, iż mają wiele uwag, a przede wszystkim zarzutów pod adresem prezesa. Rozwścieczyła ich - jak można rozumieć - sprawa umów, które muszą podpisać z NFZ, żeby mogli przepisywać chorym leki refundowane. Umowy, zgodnie z obowiązującym prawem, czynią lekarzy odpowiedzialnych za wystawiane pacjentom recepty. Te same umowy tworzą również możliwość nakładania na lekarzy kar.

Według Macieja Hamankiewicza, prezes NFZ chce ponownie "wprowadzić dokładnie to", co zostało przed kilkoma miesiącami przez posłów usunięte z ustawy refundacyjnej. Naczelna Rada Lekarska, nie chce się też zgodzić z tym, że wzór umów opracowano bez ich akceptacji.

Niedawno Samorząd lekarski zalecił lekarzom, którzy otrzymają do podpisu umowy, aby ich nie podpisywali. Sprawa nie dotyczy wszystkich lekarzy. Lekarze pracujący w szpitalach i przychodniach mogą spać spokojnie. Za nich, bowiem kontrowersyjne umowy podpisze pracodawca, czyli dyrektor szpitala, lub kierownik przychodni a "pacjenci otrzymają recepty ze zniżką".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przed sądem powinni w pierwszej kolejności stanąć twórcy systemu; wszystko co się dzieje po jego wprowadzeniu jest marnowaniem pieniędzy na rozbudowane urzędy i "ulepszanie" systemu z piekła rodem.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,10223926,Sosnierz__trzeba_zlikwidowac_NFZ.html
PAP 02.09.2011 , aktualizacja: 02.09.2011 20:15 A A A Drukuj
Trzeba zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia i stworzyć regionalne kasy ubezpieczeniowe - mówił były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (PJN) podczas piątkowej debaty przedwyborczej w TVN24.
Według Sośnierza, NFZ to scentralizowana instytucja, podporządkowana ministerstwu zdrowia i biurokratyczny moloch, którym trudno zarządzać.
"Byłem szefem tej firmy, proponuję jej likwidację" - powiedział Sośnierz.
Dodał, że NFZ jest "za daleko od pacjenta". Sośnierz uważa, że NFZ powinny zastąpić regionalne kasy ubezpieczenia zdrowotnego. "Trzeba uwolnić decyzyjność, zwiększyć decyzje w regionie" - podkreślił Sośnierz."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najwyższa pora, aby porządki zacząć od góry! Dokąd za durne decyzje NFZ będą płacili pacjenci? Czy NFZ zdaje sobie sprawę z tego, że człowiek przewlekle lub nieuleczalnie chory na lekarstwa - często niezbędne do życia - wydaje 1/4 swoich dochodów?

Komentarz został ukrytyrozwiń
tjetjetet
  • tjetjetet
  • 22.05.2012 04:32

Niestylistyczny i niegramatyczny bełkot.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.