Facebook Google+ Twitter

Prezes ZG KPK Teresa Berezowska z wizytą w Vancouver

Nowy Prezes ZG Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Teresa Berezowska, urodziła się w Szkocji, jest emerytowaną nauczycielką, związaną z polskim harcerstwem w Kanadzie. Teraz podjęła się ambitnego zadania – reaktywowania kongresowych działań.

Teresa Berezowska, Prezes ZG KPK / Fot. Michał Radoszewski17 października 2010 roku na 41. Walnym Zjeździe Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Montrealu, Prezesem została wybrana Teresa Berezowska. Wiadomość tą przekazała PAP Polonia dla Polonii w oparciu o notatkę Jolanty Pawluk, dziennikarki londyńskiego "Skanera", jedynej przedstawicielki prasy polonijnej na tym Zjeździe (sic!). Całkowity brak informacji o kampanii sprawozdawczo-wyborczej na poziomie ogólokanadyjskim oraz prowincjonalnym sprawia, iż naturalnym jest pytanie Czy KPK jest wiarygodnym reprezentantem Polonii kanadyjskiej?.

Z dużym zainteresowaniem i ciekawością uczestniczyłem zatem w spotkaniu (zostało ono wyjątkowo szeroko nagłośnione) z Teresą Berezowską, nową prezes ZG KPK, która dla poprawy komunikacji i lepszego poznania Polonii przybyła do Vancouver. Kazimierz Brusiło, Prezes Zarządu Okręgu, zapraszał na to spotkanie wszystkich Polaków mieszkających w Kolumbii Brytyjskiej (ok. 60 tys. mieszkańców BC deklaruje polskie pochodzenie). W dniu 26 listopada do siedziby Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, przybyło aż 32 (!) ciekawych Polonusów. Dokładnie połowę tej liczby stanowiły osoby pełniące różne funkcje w organizacjach oraz reprezentujące media. Zabrakło natomiast przedstawicieli młodzieży, reprezentantów szkół polonijnych oraz większości formalnych i nieformalnych grup polonijnych.

Pani Prezes Teresa Berezowska, jako długoletnia nauczycielka i działaczka harcerska, zaprezentowała się nam jako osoba posiadająca umiejętności precyzyjnego przekazu myśli, cierpliwa i otwarta na nowe pomysły. Na wstępie stwierdziła, iż ma pełną świadomość tego, że Kongres będzie tylko wtedy wiarygodny i aktywny, jeśli aktywne i wiarygodne będą organizacje, które do niego należą. Pani Prezes przedstawiła zebranym kilka podstawowych zadań nad którymi Zarząd KPK zamierza obecnie pracować. Są to: uregulowanie kanadyjskich świadczeń dla weteranów AK, ubezpieczeń zdrowotnych dla robotników wykwalifikowanych przybywających z Polski, współudział w realizacji pomnika ofiar komunizmu (Ottawa), wprowadzenie programu aktywizacji młodych specjalistów i parlamentarzystów polskiego pochodzenia w Kanadzie oraz uatrakcyjnienie programu Kongresu dla wszystkich potencjalnie zainteresowanych tym zagadnieniem. Podstawowym środkiem do poprawy komunikacji między Kongresem i Polonią ma być strona internetowa KPK, która niestety do dziś posiada wiele mankamentów i przekłamań (np: podaje, że KPK służy ponad 800 000 członkom i 240 organizacjom, gdy w rzeczywistości jest ich odpowiednio ok. 15 000 i 130, a okręgi nie znajdują się w 14. prowincjach, jak sugerują to flagi na stronie tytułowej). Zgodnie z danymi z roku 2001 (Statistics Canada), 984 585 obywateli kanadyjskich podaje polskie pochodzenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.