Facebook Google+ Twitter

Prezydenci Egiptu i USA o rozwiązaniu konfliktu na Bliskim Wschodzie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-18 10:47

Prezydenci Egiptu i Stanów Zjednoczonych mają omówić nową propozycję rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Gazeta "Al-Quds al-Arabi" podała, że propozycja rozwiązuje tak sporne kwestie jak status wschodniej Jerozolimy oraz problem palestyńskich uchodźców.

Hosni Mubarak składa pierwszą wizytę w Waszyngtonie. Dzisiaj spotka się z prezydentem Barakiem Obamą.

Według gazety, nowy plan zakłada, że palestyńscy uchodźcy zrezygnują z prawa do powrotu do Izraela w zamian za odszkodowanie. Wschodnia Jerozolima będzie stolicą przyszłego palestyńskiego państwa, które - jak żąda Tel Awiw - zostanie zdemilitaryzowane. Izrael wycofa się do granic z 1967 roku. Autorem propozycji są między innymi były amerykański prezydent Jimmy Carter oraz były minister spraw zagranicznych James Baker.

Waszyngton liczy na to, że Hosni Mubarak pomoże w przełamaniu impasu w rozmowach między Izraelem a krajami arabskimi. Jeszcze przed rozpoczęciem wizyty, egipski prezydent zapewnił, że Arabowie chcą pokoju z Izraelem, ale stosunki z tym państwem unormalizują się dopiero po osiągnięciu pełnego porozumienia. Jednym z warunków jego zawarcia jest wstrzymanie przez rząd Benjamina Netanjahu osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.