Facebook Google+ Twitter

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się w Szawlach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-27 13:25

Dzisiaj w litewskich Szawlach spotkali się prezydenci 3 państw bałtyckich Valdas Adamkus, Valdis Zatlers i Toomas Henrik Ilves. Prezydenci omówili aktualne sprawy dotyczące polityki zagranicznej, bezpieczeństwa energetycznego i wspólnych wysiłków w walce z kryzysem gospodarczym.

Prezedent Adamkus zapoznał swych bałtyckich kolegów z przygotowaniami Litwy do budowy nowej elektrowni jądrowej i zapewnił, że realizacja tego projektu należy do celów strategicznych państwa.

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii podkreślili wagę i znaczenie jakie ma dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego stworzenie wspólnego, sprawnie funkcjonującego rynku energetycznego i realizacja połączenia energetycznego ze Szwecją.

Prezydenci opowiedzieli się też za przedłużeniem misji kontroli powietrznej państw bałtyckich, prowadzonej przez NATO. Podkreślili, że misja ta jest w interesach nie tylko państw bałtyckich, ale i w interesach całego Sojuszu.

Spotkanie prezydentów 3 państw bałtyckich poświęcone było 5 rocznicy członkostwa w NATO.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Prezydent Polski Lech Kaczyński nie przybył na spotkanie. Polskę reprezentował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.