Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7920 miejsce

Prezydenci największych miast chcą ograniczenia liczby powiatów

Unia Metropolii Polskich zaapelowała dziś do prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w sprawie ustanowienia regionów metropolitalnych i miejskich. Jednym z postulatów jest zmniejszenie liczby powiatów.

Źródło: Unia Metropolii Polskich; mapa powiatów obecna i proponowana / Fot. UMPUnia Metropolii Polskich - której Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich - to instytucja ustanowiona w 1993 roku z inicjatywy prezydenta m. st. Warszawy. Jej celem było i jest "realizowanie partnerstwa stolicy RP z innymi głównymi miastami Polski, w celu umocnienia pozycji naszego kraju w Europie i w świecie". Dzisiejszy apel autorstwa Prezesa Zarządu UMP, Pawła Adamowicza (Prezydenta Miasta Gdańska) miał na celu przede wszystkim uwrażliwienie świeżo wybranego prezydenta Polski na kwestię metropolii polskich, ich rozwoju i statusu prawnego. Projekt oparty jest o prosty schemat zakładający trójkątny podział ról wewnątrz metropolii: wiedza-biznes-władza. Główne zadania też są trzy: jednolite planowanie przestrzeni, jednolite planowanie zarządu transportu i utworzenie kolegiów metropolitalnych (związków gmin).

W wyniku obecnej sytuacji prawnej metropolie nie mają zdaniem UMP prawnych ułatwień. Na przykład drogi i koleje wokół wielkich miast mają naraz kilka zarządów. Większe miasta grodzkie - tj. miasta na prawach powiatu muszą porozumiewać się nieraz w kwestii inwestycji z każdą sąsiedzką gminą i powiatem z osobna i tak np. w metropolii warszawskiej jest 13 zarządów drogowych. Aby uniknąć podobnych sytuacji UMP proponuje utworzenie specjalnie 12
regionów metropolitalnych i 21 regionów miejskich. W definicji regionu metropolitalnego rozumiane by były - według norm europejskich - kompleksy osiedleńcze liczące więcej niż 500 tys. mieszkańców i 50 tys. studentów.

Owych miast w Polsce jest właśnie 12 i są to aglomeracje: Warszawy, Katowic, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Bydgoszczy-Torunia, Szczecina, Lublina, Rzeszowa i Białegostoku. Regionami metropolitalnymi byłyby z definicji kompleksy liczące od 200 tys. do 500 tys. mieszkańców. Zarówno metropolie, jak i regiony metropolitalne mogłyby wówczas mieć statut powiatu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.