Facebook Google+ Twitter

Prezydenci Polski i Litwy polecą do Gruzji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-22 07:45

Jeśli wzrośnie napięcie w Gruzji, na znak solidarności prezydenci Polski i Litwy polecą do Tbilisi. Taki plan mają Lech Kaczyński i Valdas Adamkus - dowiaduje się "Dziennik". Gazeta zaznacza, że go tej pory żaden z przywódców Europy i Ameryki nie zdecydował się na tego typu ruch.

Mariusz Handzlik z Kancelarii Prezydenta powiedział "Dziennikowi", że rozważane są wszystkie opcje. Dodał, że przed podjęciem dalszych kroków w sprawie Gruzji prezydent chciałby skonsultować się z premierem. Gazeta wyjaśnia, że podobnie sprawy widzi doradca prezydenta Adamkusa.

W ubiegłym tygodniu Saakaszwili alarmował Adamkusa i Kaczyńskiego, że Putin zapowiada ustanowienie formalnych stosunków z władzami Abchazji i Osetii Południowej- przypomina "Dziennik".

Gazeta wyjaśnia, że twarde stanowisko w sprawie problemów Gruzji zajęły NATO, Unia Europejska i OBWE. Zdaniem polskich źródeł, stanowcza reakcja Zachodu skłoniła Putina do złagodzenia stanowiska. Rosyjski przywódca zapewnił, że w najbliższym czasie nie nawiąże stosunków dyplomatycznych z separatystycznymi regionami.

"Dziennik" pisze, że polscy dyplomaci nie mają jednak wątpliwości: to tylko odłożona partia. W przyszłym miesiącu Putin przejmuje obowiązki premiera, a już odebrał od Dmitrija Miedwiediewa nadzór na władzami regionalnymi.

Zdaniem gazety, Moskwie zależy także na utrzymaniu napięcia w Gruzji przed wyborami parlamentarnymi pod koniec maja. Chodzi o przekonanie opinii publicznej na Zachodzie, że kraj nie jest gotowy do przystąpienia do NATO.

Inicjatywa ewentualnej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Gruzji ma być, według informacji "Dziennika", skonsultowana z rządem: wczoraj dowiedział się już o niej MSZ. W ten sposób Lech Kaczyński chce, aby Kreml nie mógł rozgrywać różnic na linii prezydent- premier.

"Dziennik"/iar/kw/dyd

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.