Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13958 miejsce

Prezydencja Polski w Radzie UE

Prawie połowa Łodzian nie słyszała o Przewodnictwie w Radzie UE. O tym, na czym polega Prezydencja w UE, a także o możliwościach szerzenia tej wiedzy rozmawiam z Anną Wilczek z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Łodzi.

Lekcja europejska w jednej z łódzkich szkół / Fot. Fot. Karina JędrzejczykDagmara Olewińska: Zacznijmy od wyjaśnienia: co to jest Prezydencja?
Anna Wilczek: -
Prezydencja w Unii Europejskiej to sześciomiesięczny okres sprawowania kolejno przez państwa członkowskie przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Rada jest głównym organem decyzyjnym Unii Europejskiej reprezentującym państwa członkowskie. W jej posiedzeniach uczestniczą ministrowie z każdego kraju Unii. Zawsze jest to jeden minister i w zależności od tematyki omawianej podczas debat, jest to osoba odpowiedzialna za daną dziedzinę w kraju. Jeżeli odbywa się na przykład posiedzenie Rady ds. Edukacji, Młodzieży i Kultury, rządy danego kraju wyznaczają na takie spotkanie ministrów edukacji narodowej.

D.O: Co Prezydencja konkretnie oznacza dla Polski?
A.W: - W 2011 roku, dokładnie 1 lipca Polska będzie pełnić rolę swoistego przewodnika Unii Europejskiej. Wśród państw członkowskich Unii, po Węgrzech Polska będzie czwartym z nowych państw sprawujących Prezydencję. Dla naszego państwa jest to bardzo ważny okres, który wiąże się nie tylko z promocją naszego kraju. Jest to sprawdzian wielu umiejętności sfery organizacyjnej i politycznej. Polska przejmie odpowiedzialność za przebieg niemal wszystkich unijnych wydarzeń, będąc jednocześnie reprezentantem Rady UE wobec innych instytucji unijnych oraz samej Unii w kontaktach z państwami trzecimi we współpracy z Przewodniczącym Rady Europejskiej i Wysokim Przedstawicielem Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Mając na względzie dobro całej Unii, Polska powinna kierować pracami Rady UE w taki sposób, by przyczyniać się między innymi do integracji państw członkowskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.