Facebook Google+ Twitter

Prezydencję Czech w UE to ekonomia, energia i Europa w świecie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-06 20:21

Premier Czech Mirek Topolanek przedstawił w Pradze priorytety półrocznego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Mottem prezydencji jest hasło "Europa bez barier", a trzy główne założenia to ekonomia, energia i Europa w świecie.

Mirek Topolanek rozumie ekonomię
jako konkurencyjność, cztery wolności rynku Unii Europejskiej oraz liberalną politykę handlową. Podczas czeskiego przewodnictwa ma dojść do rewizji unijnego budżetu i reformy wspólnej polityki rolnej.

Południowi sąsiedzi Polski chcą także uzupełnić dyrektywę usługową poprzez rozszerzenie wolności w dziedzinie przepływu usług na terenie Unii Europejskiej.

Kolejnym priorytetem będzie polityka energetyczna - budowanie alternatywy dla nieprzewidywalnych dostaw rosyjskich.

W polityce zagranicznej Czesi będą akcentować współpracę transatlantycką realizowaną przez powołaną w ubiegłym roku Transatlantycką Radę Gospodarczą.

Praga wysłała już zaproszenie do prezydenta Baracka Obamy na szczyt z 27 przywódcami państw Unii, który miałby się odbyć w Pradze 2 kwietnia, przed szczytem przywódców NATO w Strasburgu.

Kolejnym priorytetem będzie Partnerstwo Wschodnie. Czesi rozwiną zaproponowaną przez Szwecję i Polskę inicjatywę regionalnej współpracy UE z sześcioma wschodnimi sąsiadami. W pierwszej połowie roku zorganizują unijny szczyt z sześcioma krajami objętymi Wschodnim Partnerstwem, w tym Białorusią.

Premier Topolanek zapewnił również, że Praga wspiera finalizację negocjacji członkowskich z Chorwacją.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.