Facebook Google+ Twitter

Prezydencki minister: Ustawa abonamentowa zabije publiczne media

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-05 16:43

Prezydencki minister Andrzej Duda uważa, że wejście w życie nowej ustawy abonamentowej znacznie pogorszy sytuację finansową mediów publicznych.

Zgodnie z wczorajszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, z obowiązku płacenia abonamentu zostanie zwolnionych nawet 6,5 miliona osób. Zagrozi to funkcjonowaniu Polskiego Radia i TVP.
Prezydencki minister zapewnił, że Lech Kaczyński z pewnością podejmie inicjatywę dotyczącą mediów publicznych, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Andrzej Duda podkreślił, że Trybunał Konstytucyjny zrealizował plany prezydenta tylko w połowie. Pozostawił bowiem w mocy przepisy zwalniające z obowiązku płacenia abonamentu emerytów, ale nie zaproponował nic w zamian.

Pałac Prezydencki szacuje, że zwolnienie emerytów z obowiązku płacenia to strata co najmniej 240 milionów złotych rocznie - co stanowi prawie jedną trzecią obecnych wpływów abonamentowych
Trybunał oceniał zgodność z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Pozostawił w mocy przepisy zwalniające z obowiązku płacenia abonamentu emerytów, którzy ukończyli 60 lat i których emerytura nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli niespełna 1700 złotych brutto. Kolejną zwolnioną grupą są renciści.

Zwolnienie dotyczyć będzie także osób korzystających z pomocy społecznej i bezrobotnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.