Facebook Google+ Twitter

Prezydencki newsletter

Wywiad prezydenta dla PAP, Komunikat Kancelarii ws. krzyża sprzed Pałacu, prezydent odznaczył uczestników wojny obronnej '39, Trybunał jest fundamentem państwa prawa, Nuncjusz apostolski złożył listy uwierzytelniające plus zapowiedzi wydarzeń.

To tylko niektóre z informacji na temat mijającego tygodnia prezydenta.

 / Fot. http://www.prezydent.pl/gfx/prezydent/pl/defaultaktualnosci/9/1425/1/m2017023601.jpgW wywiadzie dla PAP, udzielonym przez prezydenta 16 września, Komorowski odnosi się do tragedii smoleńskiej i jej reperkusji. Szczególne miejsce w wywiadzie zajmuje sprawa krzyża, którą prezydent określa jako nadwyrężenie autorytetu państwa sprzyjające pogłębieniu dyskomfortu zdecydowanej większości ludzi wierzących w Polsce.

Decyzję o przeniesieniu (nie likwidacji - dop. autorski) krzyża prezydent jasno określa jako autonomiczną, własną, podjętą w przekonaniu m.in. o umocnieniu soborowej zasady poszanowania i wzajemnej autonomii państwa i Kościoła.

Podkreśla jednocześnie wolę do pełnego wykonania umowy z 21 lipca, podpisanej przez Kancelarię Prezydenta, Kurię Metropolitarną Warszawską i organizacje harcerskie. Przewiduje ona przeniesienie - podkreślam to słowo, bo zbyt często jest one wykoślawiane przez sugestie woli usunięcia krzyża - krzyża do Kościoła św. Anny w Warszawie. I to w tę stronę zmierza.

Kaplica Pałacu Prezydenckiego jest etapem na tej drodze. Być może będzie jeszcze etap dodatkowy, wynikający z apelu 28 rodzin ofiar katastrofy, które zaproponowały zawiezienie krzyża w ramach swojej pielgrzymki do Smoleńska 10 października. Jestem jednak przekonany, że finałem tych wszystkich działań będzie umieszczenie na stałe krzyża w Kościele św. Anny.

W dalszej części wywiadu prezydent wyraża wolę wspólnego przeżywania smoleńskiej tragedii przez pogrążone w żałobie rodziny. Mówi: liczę na to, że ta pielgrzymka, w której organizowaniu pomoże Kancelaria Prezydenta, przyczyni się do ukształtowania środowiska, które będzie miało pełne prawo wypowiadania się w kwestii upamiętnienia, bez używania politycznych podpowiadaczy.

W sprawie pomnika, ofiar smoleńskiej tragedii, prezydent pyta: Czy należy budować klasyczny monument czy też upamiętnić wszystkie ofiary poprzez budowę żywego pomnika?, a więc np. instytucji służącej rozwiązywaniu najboleśniejszych problemów innych ludzi. Z taką inicjatywą zbudowania hospicjum dla dzieci wystąpiła siostra Małgorzata Chmielewska...

Wywiad kończą słowa do osób zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim: Myślę, że bardziej od słów mogą być przekonujące czyny, a jest ich już sporo tablica w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, tablica na Wawelu, tablica w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, są indywidualne tablice poświęcone Panu Kurtyce i prezydentowi Kaczorowskiemu, będzie tablica w Sejmie poświęcona wszystkim parlamentarzystom ofiarom katastrofy. Liczę, że takie gesty pokazują, że państwo polskie ponad sympatiami czy antypatiami politycznymi nie tylko przeprowadziło uroczystości żałobne, ale także na dużą skale trwale upamiętnia osoby, które zginęły w katastrofie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.