Facebook Google+ Twitter

Prezydent Abbas apeluje o pomoc humanitarną dla Strefy Gazy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-23 19:23

Prezydent Autonomii Palestyńskiej podczas oficjalnej wizyty w Pradze zaapelował do Europy o pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Mahmud Abbas przyjechał do Czech, które przewodniczą Unii Europejskiej, na zaproszenie prezydenta Vaclava Klausa.

Zdaniem Mahmuda Abbasa, rekonstrukcja Strefy Gazy wymaga nakładów finansowych w wysokości 613 milionów dolarów. Prezydent podziękował czeskiemu rządowi, który w styczniu udzielił pomocy Autonomii Palestyńskiej w wysokości 5 milionów koron, a przed kilku dniami zatwierdził kolejne 10 milionów koron na odnowę palestyńskiej infrastruktury.

Mahmud Abbas powiedział, ze po zmianie ugrupowań rządzących w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej oba kraje muszą kontynuować rozmowy pokojowe z udziałem radykalnego ugrupowania Hamas. Zdaniem prezydenta Abbasa, Hamas musi jednak respektować zobowiązania międzynarodowe.

Prezydent Vaclav Klaus wyraził opinię, że w rozmowach z Izraelem oba palestyńskie ugrupowania: umiarkowany Fatah i radykalny Hamas "muszą mówić jednym głosem". Zdaniem Klausa, Unia Europejska powinna włączyć się do rozmów na Bliskim Wschodzie, ale nie musi negocjować na szczeblu przywódców z przedstawicielami Hamasu.

Zaproponował, że Praga, mogłaby by w ramach swojej prezydencji prowadzić nieoficjalne konsultacje z Hamasem na niższym szczeblu dyplomacji.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.