Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11987 miejsce

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył ICNT w Toruniu

Prezydent RP Bronisław Komorowski - „dziękuję za stworzenie okazji, abym mógł tu w Toruniu uczestnicząc tak w pięknej uroczystości oddania do użytku centrum mógł podkreślić znaczenie Torunia jako ośrodka akademickiego..

Prezydent RP Bronisław Komorowski na UMK w Toruniu / Fot. Bogdan Węgrzynek Menu GroupNa uroczystość otwarcia Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii, która odbyła się 25 kwietnia 2013 r., zawitały najważniejsze osoby ze świata polityki. O dostojności wydarzenia świadczyła obecność Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką. To jedna z największych inwestycji UMK.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówień i podziękowań.

Prezydent RP Bronisław Komorowski dokonał otwarcia Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii w Toruniu / Fot. Joanna Zalewska UMKRektor UMK, prof. dr hab. Andrzej Tretyn podziękował marszałkowi i władzom samorządowym województwa kujawsko-pomorskiego, a także Jackowi Gulińskiemu, z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podkreślał, iż to najdroższy obiekt o charakterze naukowym w regionie- jego wartość wynosi 71,5 mln zł. Należy dodać, że koszt aparatury i wyposażenia Centrum, znacznie przekraczał koszt samej budowy.

Odsłonięcie Tablicy Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii, / Fot. Joanna Zalewska UMKW następnej kolejności przemawiał Marszałek województwa kujawsko – pomorskiego Piotr Całbecki. W swoim wystąpieniu podkreślał, że nie da się pobudzić rozwoju gospodarki bez dobrej nauki, dlatego budowa Centrum jest tak istotnym wydarzeniem.

Prezydent RP Bronisław Komorowski i Bogdan Węgrzynek Związek Pracodawców Klastry Polskie na UMK / Fot. Bogdan Węgrzynek Menu GroupPrezydent Bronisław Komorowski rozpoczął od podziękowań: „dziękuję za stworzenie okazji, abym mógł
tu w Toruniu uczestnicząc tak w pięknej uroczystości oddania do użytku centrum mógł podkreślić znaczenie Torunia jako ośrodka akademickiego, mógł podkreślić znaczenie Torunia na polskiej mapie ambicji lokowanych w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego”. W swojej wypowiedzi nawiązał do Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie z którego po drugiej wojnie światowej napłynęła większość kadry naukowej UMK. Podkreślał jak ważna jest fuzja tradycji z innowacyjnymi technologiami, a zarazem połączenie umiejętności nauki z praktyką, co stanowi nową perspektywę dla ośrodka uniwersyteckiego jako ogółu. Na koniec życzył powodzenia w walce o dotacje, niezbędne na badania naukowe.

Joanna Zalewska UMK i Aleksandra Iżycka, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia / Fot. Bogdan Węgrzynek Menu GroupW centrum na początek będą realizowane cztery główne projekty badawcze: Genomika funkcjonalna w badaniach biologicznych i biomedycznych, Centrum Metod Separacyjnych i Bioanalitycznych, Zespół Interdyscyplinarnej Fizyki i Informatyki, Innowacyjne techniki badania mózgu człowieka w zdrowiu i chorobie. Rezultaty prac mają być udostępniane przedsiębiorcom bezpłatnie. Zgodnie z zapowiedzią Rektora prof. Tretyna Centrum będzie otwarte dla wszystkich, chcących prowadzić badania naukowe na najwyższym, światowym poziomie.
Momentem kulminacyjnym było uroczyste otwarcie ICNT przez Prezydenta i Rektora prof. Tretyna poprzez odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Prezydent RP Bronisław Komorowski w Toruniu / Fot. Joanna Zalewska UMKNa temat stworzenia przy Uniwersytecie innowacyjnego obiektu pozytywne zdanie mają także humaniści. Prof. dr hab. Tomasz Justyński, dziekan wydziału Prawa i Administracji UMK stwierdził, że powinniśmy się cieszyć z rozwoju uczelni i być dumni z takiego dokonania, a Centrum to szansa dla uniwersytetu na zaistnienie w Polsce a także na świecie, ponieważ w działalności naukowej należy kłaść nacisk zarówno na zakres naukowy jak i dydaktyczny.
W otwarciu Interdycyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii wziął udział zaproszony przez Prezydenta RP Bogdan Węgrzynek Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie, który obiecał zagospodarować potencjał tak nowoczesnego obiektu. - Mam nadzieję iż Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorców i ICNT jeszcze w tym roku podpiszą preambułę o wzajemnej współpracy na lata 2014-2020.

Prezydent RP Bronisław Komorowski w Toruniu / Fot. Joanna Zalewska UMKDrugim punktem wizyty było spotkanie Prezydenta z grupą astronomów i młodych miłośników astronomii. Na spotkaniu w budynku Biblioteki Głównej przedstawiono trzy prezentacje.
Pierwsza z nich dotyczyła budowy Astrobazy Kopernik. Za pomocą innowacyjnych technologii połączono się z czteroma przyszkolnymi astrobazami, w Radziejowie, Kruszwicy, Jabłonowie i Unisławiu. Młodzież mówiła o ogromnych możliwościach, jakie dają im obserwatoria astronomiczne.
Kolejne wystąpienie dotyczyło poszukiwań pozasłonecznych układów planetarnych. Prof. Andrzej Niedzielski powiedział też parę słów o projekcie Pensylwańsko – Toruńskim, jednym z większych projektów na świecie, który prowadzą polscy naukowcy.

Ostatnia prezentacja pt. „Kampania obserwacji asteroid” ukazała połączenie świata miłośników astronomii ze światem nauki. Dodatkową atrakcją było otwarcie projektu „Gloria”, dla szerokiego grona odbiorców, przez połączenie z teleskopem znajdującym się na Teneryfie. Projekt jest współfinansowany z UE i ma za zadanie udostępnić sieć teleskopów wszystkim zainteresowanym, nie tylko naukowcom.

"Warto patrzeć w niebo, mogą ku temu być motywacje natury religijnej, natury estetycznej, chęć poszukiwania dobrego przeżycia lub też poszukiwania natury badawczej. Warto patrzeć w niebo, bo to jest ten szczególny moment, w którym można samego siebie przymierzyć do wszechświata, zobaczyć, jak jest się maleńkim pyłem w ogromnym, wielkim dziele, którego jesteśmy tylko malutką cząstką" a „patrzenie w niebo i odkrywanie to cudowne przeżycia” powiedział Prezydent na zakończenie. Zadeklarował także, że jeśli w Toruniu zostanie zorganizowane wspólne patrzenie w niebo dla pasjonatów, jak w wielu miejscach w Europie, przyjedzie na spotkanie z własnym teleskopem.

Pierwsza Dama, Anna Komorowska odwiedziła szpital dziecięcy w Toruniu.

Joanna Zalewska UMK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.