Facebook Google+ Twitter

Prezydent Bronisław Komorowski zachęca do debaty o Polsce w UE

Według słów prof. Romana Kużniara, pełniącego funkcję prezydenckiego doradcy ds. międzynarodowych, Bronisławowi Komorowskiemu zależy na szeroko zakrojonej debacie dotyczącej przyszłości Polski w UE.

 / Fot. PAP/Jacek TurczykW rozmowie z przedstawicielami PAP, Kuźniar zaznaczył, że w obliczu postępującej integracji państw strefy euro naszemu krajowi grozi pozostanie w drugiej lidze UE, w związku z tym występuje potrzeba społecznej debaty na temat dalszych losów Polski w ramach Unii: "Prezydent chce, aby polskie społeczeństwo było możliwie jak najszerzej świadome tego, co się w tej chwili dzieje w UE. Kryzys finansowo-gospodarczy ma rozległe, długofalowe implikacje dla wszystkich sfer aktywności Unii oraz dla jej pozycji międzynarodowej. Przemiany, jakie w tej chwili zachodzą, na pewno są głębsze niż to się u nas dostrzega. Prezydentowi zależy, aby do jak najszerszego kręgu opinii publicznej dotarła powaga problemów Unii i dylematu, przed którym stoi Polska, stąd pomysł cyklu debat na ten temat".

Już w poniedziałek, 19 marca, prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w debacie pod tytułem „Ewolucja ustrojowa Unii Europejskiej. Idee i realia”. Będzie to już druga debata należąca do cyklu zatytułowanego „Przyszłość Europy. Polska perspektywa”, za organizacje którego odpowiada Tadeusz Mazowiecki.

Prof. Roman Kuźniar nie ukrywał, że jeszcze przed finałową, czerwcową debatą Bronisław Komorowski może udzielić obszernej wypowiedzi na temat istotnych dla zjednoczonej europy zagadnień. Doradca prezydenta wymienił jeden z nich – nowy pakt fiskalny. Jego zdaniem stwarza on możliwość odizolowania się państw połączonych unią monetarno-gospodarczą, będącej fundamentem nowego, silnego ośrodka decyzyjnego. Taki scenariusz wydarzeń mógłby mieć fatalne skutki dla Polski. "Jeżeli zreformowana nowym paktem fiskalnym unia monetarno-gospodarcza rzeczywiście „odjedzie”, to nam grozi realnie pozostanie na dłuższy czas w drugiej lidze UE. Potrzebne jest podjęcie strategicznych decyzji: czy nas stać, aby wchodzić do unii monetarno-gospodarczej czy może nie? Jeżeli chcemy być w tym twardym rdzeniu UE, w tym węższym kręgu, to są rzeczy, które kosztują"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Benedykt Present
 • Benedykt Present
 • 19.03.2012 17:09

W moim teoretycznym państwie, gdzieś w Kosmosie, 91 wolnych krajów i terytoriów ma wspólny język, pieniądz i wspólną konstytucję. Zatem powiniem popierać UE, bo to pomysł jakby z mojej książki, jednakże w "Pszczelej Dolinie" przeczytalibyście, że ten naród ma wspólną antyczną kulturę, i że aby zostać ministrem - trzeba być osobą apolityczną i bezwzględnie uczciwą. Dlatego w bieżącym wieku "Pszczelej Doliny" nikt nie wydrukuje. Wspominam o tym po to, żebyście wiedzieli, "zawżdy Polacy nie gęsi..." Niekoniecznie Schuman musi być dla nas autorytetem, bowiem myśl społeczna i polityczna kwitnie również nad Odrą i Wisłą. W ogóle uważam, że Polacy sami siebie niesprawiedliwie oceniają (nie doceniają się).

Komentarz został ukrytyrozwiń
tak jest
 • tak jest
 • 18.03.2012 22:58

Platforma + agentura +katastrofa smoleńska + Putin + WSI+ Komorowski = Zdrada!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
<>
 • <>
 • 18.03.2012 20:51

ad rem ty baba-Jago

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 18.03.2012 20:40

www. niezależna pl. Tam dowiecie się, jaki mamy Matolski rząd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Idioci mówią że jest OK.
 • Idioci mówią że jest OK.
 • 18.03.2012 20:36

Wpierdoliśmy się w takie g.... jakim jest Unia że teraz Platfusy mają problem co z tym zrobić. Idioci zawsze wszystko spierdolą. Jesteśmy burkami w Europie Niemcy i Francja łamią wszelkie traktaty ,jednak nasz genialny (czyt. Matolski rząd )uważa że jest OK. Nie mamy nic do powiedzenia - powtarzam nic.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
 • ad Rem
 • 18.03.2012 20:30

Doskonały pomysł , rozmawiać , rozmawiać rozmawiać w każdej dziedzinie życia .Po 2007 r odzyskaliśmy pozycję w Europie i świecie . Należy to pielęgnować a nie tupać krótkimi nóżkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 18.03.2012 20:16

z polską w unii nikt się nie liczy,jesteśmy uważani jako zacofany,prymitywny kościelny kraj,na zachodzie pracownik traktowany jest z szacunkiem ,szef Ciebie pozdrowi how are you ,bla,bla bla w Polsce jesteś nikim,spróbuj upomnieć się o swoje prawa już nie pracujesz,można pisać w nieskończoność.

Komentarz został ukrytyrozwiń
warto przemyśleć
 • warto przemyśleć
 • 18.03.2012 16:37

Wleżliśmy do Unii Europejskiej ,teraz jesteśmy w pułapce ,bo w 2004 roku to była inna Unia jak wchodziliśmy.
Nawet założyciel Schuman przewraca się w grobie widząc co się obecnie dzieje.

Teraz matoły z PO chcą wysondować co na to społeczeństwo - czy warto dalej siedzieć w Eurokomunie.
Nagle chcą pilnej debaty co dalej! Na tym interesie jak do tej pory wychodzimy jak Zabłocki na mydle.

Nie jest tak wesoło jak próbują nam wciskać kit....
Chyba zaczynamy dokładać do tego interesu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.