Facebook Google+ Twitter

Prezydent Gdańska apeluje: "Zbierzmy pieniądze na meczet"

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, za pośrednictwem Facebooka, podzielił się swoimi przemyśleniami odnośnie podpalenia gdańskiego meczetu. W swoim oświadczeniu potępia całe zajście oraz zachęca do zbiórki pieniędzy na odbudowę budynku.

 / Fot. BrosenPrezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przebywający obecnie służbowo w Pekinie, na swoim oficjalnym profilu facebookowym wydał oświadczenie, w którym potępił fakt podpalenia meczetu oraz zobowiązał się do pomocy.

Prezydent zapowiada zbiórkę

"W trakcie wyjazdu dotarła do mnie wiadomość o podpaleniu meczetu w Gdańsku. Nie oceniam tego jedynie jako wandalizm, ale taki czyn zasługuje tylko na jedno określenie - podłość. Wstyd mi za sprawców. Wstyd mi jako mieszkańcowi Gdańska, miasta, w którego tradycję wpisana jest tolerancja. Gdańsk zawsze był miastem wielu kultur, wielu narodów i wielu religii, które koegzystowały ze sobą. Szczycimy się tym dziedzictwem. I nie powinniśmy pozwolić, by czyjś haniebny wybryk położył się cieniem na tę tradycję" - wiadomość tą możemy przeczytać na Facebooku.

Prezydent Gdańska zapowiedział również zorganizowanie zbiórki publicznej, dzięki której możliwa będzie renowacja meczetu.
Adamowicz wspomina, że zgłosiły się już do niego osoby, które chcą wspomóc Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Gdańsku podczas odbudowy zniszczeń. Wśród nich znajduje się pierwszy prezydent Gdańska po 1990 roku, Jacek Starościak, wraz z żoną. Adamowicz zadeklarował też, że sam dokona wpłaty na ten cel.

Pożar w gdańskim meczecie

Do podpalenia gdańskiego meczetu doszło w nocy z wtorku na środę. Ogień doszczętnie zniszczył drzwi, część elewacji oraz ławki, które zostały przez sprawców umyślnie wystawione przed budynek. Imam meczetu Hani Hraish razem z prokuraturą i policją oceniał poziom zniszczeń. Kwota ta osiągnęła ponad 50 tys. zł.

W rozmowie z Gazetą.pl imam Hraish powiedział, że ten pożar to nie tylko drzwi, elewacja oraz ławki. Stwierdza, że "ogień wdarł się także do naszych dusz".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.